Најновије

ТРАМПОВ ПОХОД НА КИНУ: Да ли ће Србију "укљештити" између две ватре!?

Да ли ће се и како антикинеска усмереност новог Трамповог тима рефлектовати на захтеве Србији да прекине веома интензивну сарадњу с Кином, зависиће од тога са колико ће разумевања Трампова администрација приступити Србији, каже за Спутњик новинар Бранко Жујовић.
Трамп са тимом...

Трамп са тимом...

Сарадња Србије са Народном Републиком Кином нема никаквих предуслова јер Кинези просто сарађују са Србијом, а оквир те сарадње јесте да сарадња са трећим државама не угрожава кинеске, односно српске интересе, објашњава Жујовић који је и дописник кинеског радија из Србије.

Суверена Србија не сме пристати на америчке притиске

„Уколико Трампова администрација буде наставила да условљава Србију напуштањем партнерског односа са Кином то никако неће бити добро по углед САД који је ионако тешко нарушен у Србији због догађаја из деведесетих, односно због бомабардовања. Дакле, сви у свету сада очекују извесне промене које ће долазити из Беле куће, а ми у Србији очекујемо да ће притисак на нас бити макар ублажен. Али, уколико услов за сарадњу са САД буде прекид односа Кином то ће бити потпуна бесмислица и ја мислим да Србија на то, уколико је суверена држава, не сме да пристане.“

Жујовић сматра да Србија није мала земља јер, између осталог, није увела санкције Руској Федерацији и која кроз све своје мане повлачи одређене суверене потезе на међународној сцени и стога није ни мала ни неважна држава у Европи.

Србија између кинеских пројеката и Бондстила

С друге стране, Србија је на неки начин и врста кинеске легитимације у Европи, јер су у њој спроведени велики инфраструктурни пројекти, улаже се доста новца из Кине тако да европске нације могу да виде како таква сарадња може да изгледа, додаје Жујовић.

„Ја се не бих сложио да је Србија неважна, заправо она јесте у физичком, демографском и територијалном смислу мала земља, али у европском оквиру и међународним односима није уопште мала. И због тога верујем да би Србија могла да буде итеакако важна за САД, али немојмо заборавити да је америчка војна база на југу наше земље која је у статусу у ком већ јесте. То је де факто, нека врста окупације и не би требало да будемо наивни да ће се ти стратегијски вектори америчке спољне политике тако лако мењати и да ће неко тамо лако да занемари важност базе Бондстил на југоситоку Европе. Мислим да то није нимало неважно за Американце.“

Међутим, Доналд Трамп би требало да поштује чињеницу да је у целој Европи у Србији, Мађарској и Словачкој уживао највећу популарност, додаје Жујовић.

Србија и Мађарска као следбеници политичке филозофије Кине

Осим тога, не би требало заборавити ни још једну важну чињеницу, а то је да су Србија и Мађарска након сувише тешког историјског наслеђа успеле да начине један искорак ка некој врсти историјског помирења и опредељења за сарадњу, подсећа Жујовић.

А то значи да су Србија и Мађарска поступиле потпуно у складу са политичком филозофијом Народне Републике Кине, истиче Жујовић.

„Ја не кажем да је Кина одиграла ту некакву конкретну институционалну улогу, да је посредовала у било чему, не говорим о томе, али однос Србије и Мађарске је пример духа сарадње ког у целом свету промовише НР Кина и мислим да је то веома важно. Као што је важно и да Кина ничим не условљава Србију и притом подржава њену владу, говорим у институционалном, а не у дневнополитичком смислу, и подржава Косово и Метохију у саставу Србије што је веома важно. Било је неких речи о томе колико ми имамо уговора са Кинезима, а колико са Американцима, говорило се о 29 уговора које смо потписали ове године са Кином, али Кина не би имала против да имамо 169 или 569 са САД све док ти уговори не штете српско-кинеским односима, али и Србији и Кини појединачно.“

Да ли ће Кина одговорити Америци – преко српских леђа

На питање колико би Трамповом тиму могли да боду очи односи Србије и Кине, Жујовић одговара да од нове америчке администрације очекује слабљење притиска на Србију, нешто више разумевања за српско питање на Балкану и мало више разумевања за саму Србију.

„Да ли ће они толико далеко, па ће рећи да ми морамо напустити партнерство са Кином да бисмо сарађивали са Америком, нисам сигуран да ће се то догодити. Ако се буде то догодило, после бомбардовања и признања независности Косова то ће бити најтежи ударац који Америка може да нанесе Србији. При свему не би требало заборавити да је Кина данас, упркос неким својим унутрашњим економским трзавицама које има, знатно јача на политичкој мапи света него што је била за време првог Трамповог мандата. Дакле, Кина ће умети да одговори Трампу, али не било добро да то иде преко наших леђа“, закључио је Жујовић.

Ако Доналд Трамп именује Марка Рубија за држаног секретара, као што се говори по вашингтонским кулоарима, америчка спољна политика неће се много променити. САД ће се дистанцирати од сукоба у Украјини, али један од кључних циљева америчке спољне политике остаће заоштравање односа Кином.

Имајући у виду више него добре односе Србије и Кине, поставља се питање да ли ће се наша земља наћи на удару Трампове администрације због блискости са америчким непријатељом број један.

Прочитајте ОВДЕ шта каже Дугин о Трампу и исламском свету

Извор: Спутњик

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА