Овај став уследио је након што је аустријска компанија ОМВ објавила да је руски “Гаспром” обуставио снабдевање гасом.
„Спремни смо за ово и припремили смо се за зиму. Складишта гаса у Европској унији су пуна“, написала је фон дер Лајен на друштвеној мрежи Икс.
Ипак, оно што није речено је подједнако важно као и оно што јесте. Европске земље, упркос политичким санкцијама, и даље настављају куповину руског гаса и нафте преко посредника, често плаћајући више. Ова двострука игра наговештава дубоку енергетску зависност Европе од Русије, која се ни током тренутних геополитичких сукоба није у потпуности прекинула.
Према неименованим изворима блиским енергетским круговима, руски енергенти и даље налазе пут до Европе кроз сложене мреже посредничких фирми. Нафта и гас на крају стижу до европских земаља, али сада са већим трошковима за крајњег потрошача.
Овај потез Европске уније отвара питања о стварним последицама енергетске политике, али и о геополитичким интересима који стоје иза оваквих изјава. Да ли је ЕУ заиста спремна да сасвим прекине односе са руским енергентима, или је ово још један потез у сложеној дипломатској партији?
Док званичници ЕУ наглашавају своју спремност за нове енергетске изазове, остаје нејасно колико ће дуго Европљани моћи да одрже ову равнотежу између јавних порука и стварне енергетске праксе.
УСТАВ НА ПРВОМ МЕСТУ: Зашто се поново потеже питање размене територија са Приштином?
Извор: Правда.рс