Најновије

ОСМАНИЈЕВА "ИЗБАЛАВИЛА" НОВЕ ФАНТАЗМЕ: Даћемо ЗСО, али за чланство у НАТО!

Председница Косова Вјоса Османи у свом годишњем говору у Скупштини говорила је о дијалогу између Београда и Приштине и казала да ће, ако Србија не испуни своје обавезе, Косово спровести свој део уз гаранције за чланство у НАТО. Додала је и да о ЗСО треба да се договара са САД, а не да се то питање препушта изасланику ЕУ Мирославу Лајчаку и "бирократама из држава које не признају Косово".
Османи и спонзор

Османи и спонзор

Османи је рекла да Србија и више од годину дана након дешавања на Бањској - није одговарала, преноси Репортери.

„Дијалог са Србијом, под вођством ЕУ, нажалост, био је потпуно неуравнотежен, са неправедним третманом Косова и континуираним уступцима према Србији. Чињеница да држава која је извршила агресију, Србија, није под мерама, док је жртва под мерама, представља најјаснији доказ ове неравнотеже. Неопходно је да се овај приступ промени од стране свих оних који заиста желе дугорочан мир и стабилност у региону. Међутим, то не значи да ни ми не треба да размислимо како да побољшамо ствари“, рекла је Османи пред посланицима Скупштине Косова.

Говорећи о ЗСО казала је да се, када је предложила да се о томе договара са САД, а не препушта словачком изасланику ЕУ Мирославу Лајчаку, суочила са "ниским нападима".

Османи је истакла да никада није веровала бирократама из држава које не признају Косово, већ Косову и САД, додајући да никада није тражила оснивање ЗСО, већ да би нацрт који штити Устав, суверенитет и функционалност државе требало да изради Косово.

„Морам са жаљењем да кажем да су предлози које сам често износила да побољшамо овај процес наишли на низ дезинформација и ниских напада који нису достојни никога у Косову. Да будем још јаснија, када сам предложила да нацрт Асоцијације буде започет са дискусијом са САД, како овај проблем не би био препуштен Лајчаку или другима који не верују у независност Косова, то никада није значило да сам тражила оснивање Асоцијације, већ да сам више веровала у нас и Америку него у неке бирократе из држава које не признају Косово. Веровала сам да ће нацрт статута који штити Устав, суверенитет, границе и функционалност државе, бити боље израђен од стране нас који имамо мандат да штитимо Косово, него од неких страних експерата који никада нису веровали у пројекат слободног и сувереног Косова“, рекла је Османи.

Османи је додала да су тада њен предлог напали тврдећи да је продала интересе Косова,.

Како је навела, лаж је да је казала да се споразум треба потписати једнострано, објашњавајући како је заправо стајала њена изјава.

Према њој, оно што је она заправо рекла јесте да би спровођење споразума имало смисла само ако га спроводе обе стране, и ако се једна повуче, друга не би имала обавезу да га спроводи.

Такође, она је додала да је њена изјава прошле недеље била да, ако Србија на крају не спроведе свој део, треба да се обезбеде писане гаранције од савезника да ако Косово спроведе свој део, заузврат буде укључено у Нато и друге организације, уз гаранције безбедности и подршку за нова признања.

„Оно што сам рекла је да спровођење споразума има смисла само ако га спроведу обе стране, и када једна повуче, друга нема законску обавезу да га спроведе, а друго, ако се на крају види да Србија неће спровести свој део споразума, у што сам сигурна, онда верујем да би требало да разговарамо са савезницима о спровођењу нашег дела, у замену за гаранције које би потписали савезници, а то укључује чланство у Натоу и друге организације, безбедносне гаранције и подршку за нова признања. Да будем јасна, оно што сам рекла је: важнији је потпис председника САД, него потпис Србије. Надам се да сам довољно јасна“, рекла је Османи.

Она је данас позвала на одржавање и јачање савеза са косовским партнерима.

"У овим изазовним временима за свет када фрагментација и поделе постају све очигледније, наша лојалност принципима устава је оно што би требало да нас уједини. Данас је безбедност суштински предуслов за повећање благостања, економски развој и индивидуално и колективно достојанство. На овом путу, оно што најбоље доказује зрелост и развој наше државе је тренутак када се побринемо да наше политике одражавају оно што је исправно, а не оно што је политички згодно, шта је исправно, а не оно што звучи добро, оно што је у дугорочни интерес Косова, а не у интересу гласова пар избора, оно што нашу земљу диже далеко, а не оно што само диже бројке у анкетама", казала је.

Навела је да је радила на јачању блиских и удаљених савеза и да је Косово направило важне кораке на глобалној сцени.

"Наш однос са Сједињеним Државама и нашим партнерима у Европи и шире усклађује нашу улогу у развоју мира у региону и шире. Косово је први пут позвано на самите и организације у којима уопште није члан, као што је Нато у САД. Ниједан народ није успео сам, нити једна држава није успела изоловано. Важност одржавања и јачања савеза је непроцењива. Политичка историја нам доказује да је слабљење савезништва и партнерства стратешка грешка. Заједно са онима који су нам помогли да имамо слободу државе никада није потчињавање или уцена", рекла је Османи.

Додала је да су савези ту да штите Косово, па њихово угрожавање или коцкање са њима само штети одбрани.

"Никад нисам добро разумела, ни спрдњу која се прави на рачун савезника, ни нападе на њих, ни злоупотребу њиховог имена за власт. Ни једно, ни друго не чини част Косову", навела је.

Додала је да су безбедносне и одбрамбене институције у потпуности посвец́ене заштити територијалног интегритета у пуној сарадњи са безбедносним савезницима.

"Као и томе да обезбедимо спровођење устава и закона и да заштитимо живот, имовину, слободу и права свих наших грађана без разлике“, рекла је Османи.

Алијанса за будућност Косова одлучила је да не учествује у обраћању Вјосе Османи Скупштини, а претходно је и посланичка група Демократске партије Косова саопштила да је ове године одбила да учествује на седници сазваној за годишње обраћање председнице.

Како се наводи у саопштењу ДПК, разлог томе је то што је Османи "наставила да се понаша на узнемирујући начин неиспуњавајући своју уставну улогу и функцију".

"Као председник, који је истовремено био и лидер спољне политике, на крају није успела да постигне ни један успех у међународном представљању и сарадњи Косова. Као председник није успела да обезбеди Косову ни једно признање, као што није успела ни на пољу чланства земље у било којој међународној организацији. Штавише, као председница, наставила је да ћути о мерама и санкцијама које је ЕУ увела Косову као резултат деструктивног приступа владе и ни у једном случају се није понашала и деловала као противтежа погрешној политици владе, која је земљу изложила међународној изолацији“, наводи се у саопштењу ДПК.

Такође се додаје да је Османи, чак и у четвртој години свог мандата наставила да се понаша у потпуној супротности са својом уставном улогом да представља јединство народа демонстрирајући пристрасност и покорност према Аљбину Куртију.

Прочитајте ОВДЕ шта ССП тражи од премијера и надлежних институција

Извор: Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА