„Бајденова администрација је такође разматрала да јавно позива (Украјину) на формални позив за придруживање НАТО-у, али је одустала од тог плана“, наводи се у чланку.
Према извору публикације, Вашингтон је ову идеју сматрао једним од корака за јачање режима у Кијеву пре него што Доналд Трамп, који је победио на председничким изборима, дође на власт. Као алтернативу, администрација садашњег лидера, како следи из чланка, разматра развој билатералних безбедносних споразума који ће Кијеву дати гаранције.
Публикација износи мишљење да Трампова обећања о окончању сукоба могу постати предуслов за мирно решење путем преговора.
Трамп је 15. новембра још једном изразио намеру да уложи напоре да оконча украјински сукоб. Осим тога, према писању листа Политико, Трампова мировна иницијатива предвиђа „озбиљне територијалне уступке“ кијевског режима.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров истакао је да Трампова победа на америчким председничким изборима неће променити став Сједињених Држава према украјинској кризи, Вашингтон жели да све задржи под својом контролом.
Портпарол Кремља, Дмитриј Песков, такође је нешто раније у једној од изјава нагласио да је тренутно непознато да ли ће Трамп, после инаугурације, наставити Бајденову политику према Украјини.
Песков је оценио Трампа као позитивног у односу на актуелну администрацију.
То што говори о миру је већ добар знак, али ваљало би сачекати конкретне кораке, указао је Песков.
Новоизабрани председник САД Доналд Трамп је у предизборној кампањи говорио о миру, не о сукобу или жељи да се Русији нанесе стратешки пораз, што га позитивно разликује од актуелне администрације, оценио је портпарол Кремља.
Погледајте ОВДЕ снимак заробљеног британског плаћеника у Украјини
Извор: Правда.рс