Вучић је у емисији Hardtalk“ за британски јавни сервис BBC, рекао да Србија води независну политику али да је њен стратешки циљ да постане пуноправна чланица ЕУ.“И урадићемо све неопходне реформе. Убрзаћемо све процесе и даћемо све од себе да то завршимо до краја 2026. То не значи да ћемо бити део ЕУ 2027. или 2028 Али хоћемо ли рећи најгоре о нашим традиционалним пријатељима и партнерима са истока, ми то данас имамо добре односе“, рекао је Вучић, пренела је данас Радио-телевизија Србије (РТС).
На питање водитеља Стивена Сакура „да у ЕУ виде знаке непоштовања основних људских права у Србији као што су слобода штампе и независно правосуђе, и да сматрају да се на тај начин Србија удаљава од ЕУ“, Вучић је рекао да је у последњем извештају Европске комисије наведено да је Србија остварила ограничен напредак, што, како је додао, не значи назадовање.
„Ограничени напредак није и не значи назадовање. Али слажем се са Вама да постоје хиљаде ствари које су нам потребне, на којима треба да радимо и зато их сада мењамо“, рекао је Вучић.
Рекао је да зато Србија блиско ради са ОДИХР-ом на побољшању прописа око изборних процеса и осталог.
„У том извештају ЕУ сте видели да су рекли да привреда Србије иде савршено. Али нисте били заинтересовани да то кажете. А ово друго су питања која треба да унапредимо и ја се слажем са њима“, рекао је Вучић који је указао да је задовољан са економским развојем Србије и да је фокусиран на економске реформе у будћности, и да сања о Експу 2027.
Одговарајући на питање око односа Србије и Русије и констатације да су се енергетске везе две земље продубиле од почетка руске инвазије на Украјину Вучић је рекао да је трговинска размена Србије и Русије дупло мања него што је била, и да се Београд труди да диверзификује енергетске изворе због чега је изграђен интерконектор између Србије и Бугарске.
„Зато смо почели, не само да преговарамо, већ и да купујемо гас од Азербејџана, али и даље добијамо велике количине гаса из Русије“, рекао је Вучић.
Говорећи о санкцијама Русији, рекао је да Србија сама одлучује.
„Као што видите, имам само једну столицу. Нема две столице. А наша столица је да то значи да сами доносимо одлуке. То значи да смо подржали Украјину када је у питању хуманитарна помоћ, финансијска“, рекао је Вучић.
Он је рекао да је у последње две и по године са председником Русије једном разговарао када му је Владимнр Путин честитао телефоном 80. годишњицу ослобођења Београда.
У одговору на питање о масакру почињеном у Сребреници током рата, 1995. године, у , као и иницијативи да се тај злочин дефинише у УН као геноцид Вучић је нагласио да „нико не негира шта се десило у Сребреници“.
„Увек сам био спреман да признам да је то био страшан масакр“, казао је Вучић и подсетио да је отишао у Сребреницу, сагнуо главу и одао пошту жртвама, али и да је тамо био нападнут.
Рекао је да су у УН квалификовање тог масакра као геноцид покренули Немци и Бошњаци као политичку иницијативу.
„Ми то сматрамо политичком иницијативом. Као што сте видели, 109 земаља дели наше ставове. Људи нису разумели зашто неки други масакри или неки други велики злочини нису препознати или признати као геноцид. А ако је реч о саосећању, ако је реч о одавању поште жртвама, увек сам спреман да то урадим. Верујем у помирење у региону, али не верујем у ту врсту наратива који ће увек доносити нове политичке сукобе и нове невоље“, рекао је Вучић.
Негирао је да је и даље присутна великосрпска идеологија и рекао да се у усвојеној декларацији на скупу у Београду у потпуности подржавае споразум из 1995, и рекао да понавља да подржава територијални интегритет БиХ „у складу са међународним јавним правом и датумом споразуму и територијалном интегритету Републике Српска у оквиру БиХ“.
Вучић је нагласио да Србија има своје границе у складу са Уставом и међународним правом.
Говорећи о односу Београда и Приштине рекао је да у процесу нормализације није тражено де факто признање Косова и да „тако нешто нигде није ни написано ни речено“.
„Нормализација значи да живимо у миру, стабилности, спокоју, да имамо слободан проток робе, капитала, људи, услуга, да развијамо наше привреде, да почнемо да разговарамо о различитим питањима и да покушавамо да их решимо“, рекао је Вучић.
Он је истакао и да су мир и стабилност на Косову и Метохији питање за оне који су „отворили Пандорину кутију”.
Председник Србије је навео да је променио многе ставове, али и да није променио поглед на, како је рекао, незаконите радње које се предузимају против Србије, јер се поштује територијални интегритет Украјине, а питање је зашто је Србија бомбардована без одлуке Савета безбедности УН.
Упитан шта се променило од његове политичке позиције у младости и чланства у Српској радикалној странци, која је како је рекао током распада Југославије заступала идеологију Велике Србије, и сада као лидера друге партије и председника земље, рекао је да се свакако променио.
„Старији сам 30 година и свакако сам се променио, али иако се нећу са Вама сложити када је реч о дешавањима на простору бивше Југославије, као и улози коју су у томе имале западне земље и неке друге, мењајући се схватио сам да је економија од кључне важности за будућност земље, а немогуће је било шта урадити ако немате мир и стабилност“, рекао је Вучић за BBC.
Извор: Н1