Најновије

Американац а херој? Код Руса и такви постоје

Постоји јак по свом емоционалном набоју и застрашујући по својој документарној истини филм „Иди и гледај“ редитеља Елема Климова. Филм говори како су нацисти – Немци и украјински сарадници окупатора – спалили неколико белоруских села са свим становницима: старцима, женама, децом. На крају филма, главни лик, дечак који је преживео тај пакао, пуца у портрет Хитлера који лежи у бари и замишља фирера у различитим животним добима, али обрнутим редом. Али када стигне до Адолфа као детета, руке му се спуштају – не може да убије дете. Филм, по мом мишљењу, јасно показује једну истину: постоји граница после које човек губи своју људскост.

Пише: Петар Давидов

Чини се да прича о америчком активисти Данијелу Мартиндејлу ово потврђује. Американац је дошао у Украјину непосредно пред почетак Специјалне војне операције (СВО), видео својим очима стварност, а не пропаганду, и почео да помаже руским снагама, достављајући тачне координате војних објеката за њихово уништавање. Разлог је, како каже Мартиндејл, једноставан: дошао је и видео истину. Страшну истину. Отуд и природна жеља – говорити људима истину и смањити број жртава са обе стране. Боље је да изгоре украјини „поклоњени“ тенкови, ракете и ПВО системи него да гину људи.

Американац је ступио у контакт са руском командом и током две године значајно помогао у ослобађању Украјине од нацизма. Захваљујући и његовој помоћи, поред осталог, ослобођен је Угљедар. Данијел тврди да целу Украјину треба очистити. За рат су криви они који воле новац, а не људе. Злочинци на власти у Украјини морају бити кажњени, као и њихови западни покровитељи, јер некажњено зло врло брзо постаје нова опасност. Процес у Нирнбергу, како видимо, није био довољан – западни нацизам је поново у седлу. (А ко боље од Срба то зна!)

Мартиндејл је уверен да је нормалним Украјинцима овај рат, упркос годинама пропаганде, одвратан. Немају ни најмању жељу да жртвују своје и туђе животе у тој ратној кланици. Каже да украјинска села и градови остају празни: на фронт пошаљу сто људи, а након месец дана врате се тројица. Тако се спроводи „коначно решење словенског питања“ – у интересу, Запада, наравно.

Јасно је да се Мартиндејл не може вратити у Сједињене Државе, ту најслободнију, најдемократскију и најпријатељскију државу. Страхује за породицу која је остала тамо, што је такође логично. Нада се да ће породицу евакуисати у Русију, где се он сам тренутно налази.

Русија му је, иначе, помогла и спасла га. Када је постало очигледно да је његов даљи боравак на непријатељској територији опасан, Руси су извели маестралну операцију извлачења Мартиндејла. Било је ризично, али елегантно и успешно – вероватно ће ова прича послужити као основа за сценарио неког новог, доброг филма, мање застрашујућег од „Иди и гледај“. Али ићи и гледати верујем да треба. Да се не би поновило оно што смо већ „ишли и гледали“ на великим екранима.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА