Најновије

ХОЋЕ ДАЛЕКОМЕТНИМ РАКЕТАМА ДА ГАЂАЈУ ЦИВИЛЕ ПО РУСИЈИ? Спрема ли се брутална ескалација сукоба

У светлу недавне изјаве Џона Кирбија, портпарола Беле куће за националну безбедност, отворило се питање етичких граница у употреби америчких балистичких ракета дугог домета (АТАЦМС) које су стављене на располагање украјинским снагама. Овај корак сигнализира значајан помак у америчкој политици према рату у Украјини и изазива контроверзе око њихове могуће употребе.

Кирби је потврдио да Украјина има дозволу да користи АТАЦМС ракете за гађање циљева у руској области Курск, нагласивши да је то део одбране у "хитним случајевима". Међутим, није прецизирао које врсте циљева су на мети, што оставља простор за спекулације о намерама Запада.

"Променили смо смернице и дали смо им могућност да користе (АТАЦМС) да погоде одређене врсте циљева," изјавио је Кирби, додавши да се ракете користе у складу са потребама одбране. Ипак, ова изјава носи двоструко значење: док једна страна указује на потребу заштите украјинске територије, друга отвара питање ескалације сукоба и могуће штете по цивиле.

Да ли је ескалација неизбежна?

Док Вашингтон тврди да је подршка Украјини усмерена на одбрану, одлука да се дозволи употреба ракета далеког домета на територији Русије буди сумње о могућем ширењу конфликта. Употреба високопрецизних система попут АТАЦМС изван украјинских граница могла би довести до несагледивих последица, укључујући могућност цивилних жртава.

Западни медији избегавају да јавно дискутују о овом сценарију, али логично се намеће питање: ако је напад у Курску "одбрана", да ли је онда Запад спреман да жртвује цивиле зарад својих геополитичких циљева? Историја ратовања показује да границе између војних и цивилних циљева често постају замагљене, нарочито када висока технологија постане инструмент у политичким играма.

Шта ово значи за будућност конфликта?

Одлука о коришћењу ракета АТАЦМС није само војна, већ и политичка. Њен значај је вишеслојан: док Украјина добија моћно оружје за одбрану, Русија добија оправдање за даљу ескалацију, позивајући се на напад на њену територију. У таквој ситуацији, одговорност за цивилне жртве може постати централна тема међународних дебата, а Запад би могао бити приморан да се суочи са сопственим одлукама.

Иако САД инсистирају да Украјина користи ракете у "хитним случајевима", остаје нејасно како ће се дефинисати границе њихове употребе. Да ли ће Запад имати снаге да повуче црту, или ће ово постати још један пример преласка на другу страну моралног спектра?

РУСИ ОБОРИЛИ АМЕРИЧКЕ РАКЕТЕ: Ево шта се заиста догодило код Курска...

Извор: Правда.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
[Translate to English:] [Translate to English:]

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА