Најновије

БОРБА НЕПРЕСТАНА: Србија на конференцији УН о заштити српских православних локалитета на Косову и Метохији

Државни секретар у Министарству спољних послова Србије Никола Стојановић указао је, на глобалној конференцији Уједињених нација „Заштита верских локалитета: мултидимензионални приступ“, која је одржана у оквиру 10. глобалног форума Алијансе цивилизација у Кашкаишу, да је у периоду од 1999. до 2004. године уништено више од 110 српских православних цркава и манастира на Косову и навео да се ове године догодило десет напада на српске православне локалитете на Косову, укључујући вандализам, бацање отпада и исписивање графита на гробљима и црквама.
Високи Дечани

Високи Дечани

Стојановић је навео да је само током три дана насиља у марту 2004. године, 35 цркава и манастира запаљено или срушено, а трећина њих датира из 14. века.

„Ови напади, који су се одиграли упркос присуству међународних снага, представљају дубок ударац не само за српску културну баштину, већ и за глобалне напоре у заштити верских локалитета“, истакао је Стојановић.

Стојановић је подсетио да су четири значајна српска манастира – Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија и Црква Богородице Љевишке – уврштена на Унескову листу светске баштине у опасности још 2006. године, и да су од тада остала на тој листи због континуираних претњи.

Он је додао да се, само ове године, догодило десет напада на српске православне локалитете на Косову, укључујући вандализам, бацање отпада и исписивање графита на гробљима и црквама.

Посебно је истакао да је патријарх СПЦ Порфирије, упркос свом статусу верског лидера, био спречен да уђе на Косово, што представља озбиљно кршење основних верских права.

Стојановић је нагласио да заштита културног наслеђа на Косову захтева хитну пажњу међународне заједнице, не само због његовог значаја за српски народ, већ и због његовог доприноса мултикултуралном идентитету Европе. 

Указао је да је Србија посвећена очувању верског и културног наслеђа, као суштинског дела заједничке глобалне баштине. 

Током свог излагања, државни секретар је позвао на појачане напоре у заштити ових локалитета, укључујући веће ангажовање Уједињених нација, Унеска и других међународних актера.

Овај велики међународни скуп окупио је високе званичнике, експерте и религиозне лидере из целог света са циљем разматрања решења за очување и заштиту верских објеката широм света, саопштили су из Министарства спољних послова Србије.

На маргинама конференције, Стојановић је одржао низ билатералних састанака са високим званичницима, укључујући Имраном Ахмедом Сидикијем, додатним секретаром за Азију и Пацифик Министарства спољних послова Пакистана, затим Тухидом Хосеном, саветником за спољне послове привремене владе Бангладеша, и амбасадором Серином Дијеом, шефом кабинета министра спољних послова Сенегала.

Током ових састанака размотрене су могућности за унапређење билатералне сарадње и заједничке иницијативе у мултилатералним оквирима, наводи се у саопштењу.

Прочитајте ОВДЕ шта Вучић каже о ширењу глобалног сукоба

Извор: Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.
[Translate to English:] [Translate to English:]

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА