Универзитетски професор Дритеро Арифи појашњава да ЕУ поставља правила за земље које желе да приступе, док земље кандидати морају да прихвате та правила.
Указује да после парламентарних избора 9. фебруара, ко год да буде премијер Косова, има обавезу да спроводи договорене споразуме.
"Треба разумети да се извештај земље који је направила Европска комисија некако дистрибуира свим земљама Европске уније и сви су обавештени шта се дешава, ко како и шта, некако је све што пише у извештају одговорност Косова у односу на Европску унију. Дакле, на неки начин се чини да земља има огромне изазове које треба решити да би се побољшала у политичком аспекту. Познато је, шта треба да се уради Косово, шта Србија треба да уради и тако даље", нагласио је Арифи.
Сматра да су сугестије ЕУ јасне, а да је на Косову да одлучи хоће ли да настави даље ка ЕУ или не.
Имплементација Бриселског и Охридског споразума је услов ЕУ за даљи напредак Косова на европском путу, каже он и додаје да свака влада која тврди другачије настоји да манипулише и обмане грађане.
"Дакле, после 9. фебруара, ко год да је на власти мора да спроведе овај споразум", рекао је он.
Арифи поручује да је потрбан већи ангажман да се формира ЗСО, будући да је европски нацрт статута Влада Косова већ прихватила.
"Обавезе Косова су обавезе Косова, нормално је да се пошаље нацрт статута на Уставни суд. Мислим да је потребан друштвени консензус по питању формирања, то не може да уради сама Влада, потребна је већа друштвена импликација да се то прихвати као обавеза, а Влада Косова је то већ прихватила", рекао је он.
Политички аналитичар Африм Касоли истиче да Извештај о напретку наглашава да су споразуми обавезујући за обе стране и да је потребно да Косово учини први корак у њиховој примени, отпочињући процедуре за формирање ЗСО.
Напомиње да Влада Косова смишља различите начине како да избегне ту обавезу, оцењујући да то није добро за европску будућност с обзиромна то да ЕУ неће одустати од ЗСО.
Подсетио је да је слање нацрта стаута ЗСО Уставном суду био услов и за чланство Косова у Савету Европе.
"Две ствари су јасне, споразум је обавезујући, оправдања Косова нису прихваћена од стране Европске уније. Косово је у обавези да почне њихову примену и да покаже конкретне кораке и напредак у правцу имплементације споразума, а што се тиче нацрта статута, већ је речено да је ово питање затворено. Даље расправе нису дозвољене, Дужност институција Косова је да нацрт ЗСО да га пошаљу Уставном суду, а расправе и преговори за друге варијанте овог нацрта статута су затворени", констатује Касоли.
Касоли додаје Косово не може да условљава спровођење споразума на основу деловања Србије, јер ће награда или казна ЕУ бити донета у зависности од индивидуалног испуњавања обавеза.
"Без испуњења ових предуслова, као што је јасно наведено у овом Извештају, агенда европских интеграција не може бити успешна, такође у извештају је јасно наведено да ће обе земље бити оцењиване према томе колико свака од њих испуњава обавезе које произилазе из ова два споразума. Косово се оцењује посебно, Косово се не може правдати да Србија не спроводи споразум", закључио је Касоли.
Погледајте ОВДЕ ударе ракетног система Солнцепек
Извор: Косово Онлајн