Овако стручњак за међународне односе др Срђан Перишић коментарише најаву председника Републике Српске Милорада Додика да ће Српска у наредних неколико месеци новац за неке од пројеката покушати да обезбеди од Развојне банке БРИКС-а ако већ не може преко европских институција.
Сарадњом са БРИКС Српска заобилази притиске Запада
Председник Републике Српске Милорад Додик европски је лидер који је у последње две и по године имао највише сусрета са руским председником Владимиром Путином. Њих двојица у том периоду срели су се седам пута, а разлог томе су управо политички и економски притисци са Запада на Бањалуку. То је и разлог због чега је Додик и присуствовао самиту БРИКС-а, објашњава Перишић.
„Република Српска не може постати чланица БРИКС-а. То могу да постану само пуноправне чланице УН-а. То је и једно од правила БРИКС-а. Република Српска је држава, али нема потпуни међународни капацитет. Али, може, и то јој је омогућено присуством на самиту, да буде некакав придружени члан или посматрач, где ће учествовати, како у политичким, тако и у економским форматима које БРИКС пружа да би анулирала санкције Запада, поготово економске“, каже он.
Према Перишићевом мишљењу, званична Бањалука сигурно ће моћи да се обрати Развојној банци БРИКС-а, што говори о томе да може да све економске притиске вешто заобиђе. Слично ради Русија од 2014, када је Запад почео да јој уводи санкције. На тај начин, Српска ће се ослонити на систем у настајању, који је изван домашаја Запада, додаје Перишић.
Српска је принуђена да води сопствену спољну политику
Према Перишићевим речима, Република Српска је принуђена да гради своју спољну политику, јер је искључена из спољне политике БиХ. Република Српска све до скоро није имала своју спољну политику, ослањала се на своје кадрове у Председништву или у Савету министара. Међутим, представници српског народа искључени су из креирања спољнополитичке позиције БиХ још одавно.
„Милорад Додик је направио спољну политику Републике Српске, која се ослања на Русију, има добре односе са Мађарском, Азербејџаном, Турском… То је посебно видљиво у последње две и по године“, напомиње Перишић.
Тешко је у овом тренутку рећи како ће се разрадити детаљи сарадње са развојном банком БРИКС-а, наводи наш саговорник. Ситуација је сада другачија него деведесетих година – данас Српска има коме да се обрати и може да успешно заобиђе све западне санкције. Било је неколико пројеката у Републици Српској од којих је Немачка одустала из политичких разлога, подсећа он. Сада Бањалука не мора да се обраћа само Русији, већ и Кини и другим чланицама БРИКС-а.
Опструкције од стране званичног Сарајева и Запада су очекиване – Додик ће се, као легалиста прво обратити заједничким институцијама, сматра Перишић.
„Наравно, нико није наиван да помисли да ће неко у Савету министара, Парламентарној скупштини и Председништву, подржати Републику Српску. Не, биће блокаде. Али Република Српска има своју спољну политику, па ако Сарајево и заједничке институције, блокирају Републику Српску, она може успешно да се обрати Русији“, закључује наш саговорник.
ЖЕСТОКО И КРВАВО НА СВИМ ПРАВЦИМА: Зона "Југ" опет најбруталнија - преко 500 ликвидираних бораца ОСУ
Извор: Спутникпортал.рс