У саопштењу је наведено да „прве индикације сугеришу да је овај напад организован од стране српске државе, која поседује капацитете за овакве криминалне и терористичке нападе".
"Елементи терористичких организација „Цивилна заштита“ и „Северна бригада“, као и главни криминалац Милан Радоичић, под директивом председника и Владе Србије, планирају и обучавају се у Србији за овакве професионалне нападе"; наводи се у саопштењу, а онда се у истом оптужује и Русија.
"Могућа је повезаност са нападима агресорске Русије на Украјину током ове седмице, који су циљали енергетске капацитете и оставили више од милион украјинских домаћинстава без струје, и то уочи зиме".
Током седнице, чланови Савета су разговарали о хитним мерама које су предузете и које се спроводе како би се ублажиле последице напада и гарантовала безбедност критичне инфраструктуре на Косову.
"Конкретни кораци су већ предузети како би се ситуација вратила у нормалу, уз уверавање грађана да ће снабдевање водом и електричном енергијом бити што пре стабилизовано. Поред тога, Савет безбедности је одобрио додатне мере за јачање безбедности објеката и критичних услуга попут мостова, трафостаница, антена, језера, канала и слично. Полиција Косова и Безбедносне снаге Косова ће бити активиране на терену за ове потребе. Интензивирана је и међуинституционална и међународна сарадња у циљу спречавања сличних напада у будућности", пише у саопштењу Владе Косова.
Влада Косова даље истиче да институције остају максимално посвећене гарантовању безбедности и добробити грађана, као и осигуравању да починиоци ових незаконитих дела буду изведени пред лице правде.
„Наша држава је одлучна и спремна да заштити своје грађане и критичну инфраструктуру. Нећемо толерисати овакве акте који имају за циљ дестабилизацију Косова и угрожавање мира и демократског функционисања. Ситуација се ставља под контролу, а нормализација је у току. Позивамо све међународне актере да осуде овај напад који нам је нанео велику штету. Такође апелујемо на грађане да не наседају на дезинформације и погрешна тумачења хибридног рата против наше државе и народа", пише у саопштењу косовске владе.
“Косовски” специјалци упадају по кућама
Такозвана косовска полиција од раних јутарњих сати почела је претрес у неколико српских села општине Зубин Поток и према незваничним локалним изворима, има приведених, након синоћње екплозије и оштећења канала Ибар-Лепенац.
Полиција је потврдила да спроводи акцију, али није навела детаље. Није потврдили да ли је било привођења.
Локални извори наводе да се претресају домаћинства у селима Вараге, Угљаре и Зупче, те да полиција улази у куће на силу, остављајући за собом трагове вандализма и насиља.
У акцији полиције учествују припадници специјалне јединице. Блокирали су поједине делове села и изавали узнемирење међу мештанима.
Директор водопривредног предузећа Ибар Лепенац Фарук Мујка саопштио је да су теренске екипе током ноћи успеле да санирају систем за проток воде за потребе хлађења турбина у термолектранама у Обилићу, али да ће се на регулисање водоснабдевања северних општина још сачекати.
Полиција је саопштила да је појачала мере безбедности на осетљивим локацијама, истовремено настављајући интензиван рад на расветљавању случаја експлозије и оштећења водног канала Ибар-Лепенец код села Вараге.
Београд реаговао
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је да Србија најоштрије осуђује напад на канал Ибар-Лепенац истакавши да је „Куртијев етнонационалистички режим пожурио да упире прстом у Србију без доказа“.
Ђурић је на друштвеној мрежи "X" написао да „овај дубоко забрињавајући чин саботаже угрожава животе и средства за живот небројених појединаца у региону“.
„Ибар-Лепенац је критични пловни пут неопходан за производњу електричне енергије, пољопривреду, воду за пиће и опште добробит заједница којима служи. Такве деструктивне акције су неприхватљиве и угрожавају крхку стабилност коју настојимо да одржимо. Док је Куртијев етнонационалистички режим пожурио да упире прстом у Србију без доказа, верујемо да су такве преурањене оптужбе намерна диверзија, која потенцијално указује на умешаност режима Аљбина Куртија. Ове неосноване оптужбе поткопавају напоре за конструктивним дијалогом и служе само за ескалацију тензија у ионако деликатној ситуацији“, нагласио је Ђурић.
Додао је да Србија недвосмислено тражи одговорност за извршиоце овог непромишљеног напада.
„Србија је спремна да, ако је потребно, финансијски и технички помогне у санирању штете на каналу Ибар-Лепенац, показујући нашу посвећеност добробити свих људи у региону, без обзира на етничку или политичку припадност. Позивамо релевантне међународне власти да спроведу темељну, транспарентну истрагу како би идентификовали и позвали на одговорност оне који су одговорни за овај чин“, поручио је српски шеф дипломатије и закључио:
„Позивамо све стране да се одупру провокацијама и дају приоритет дијалогу, међусобном разумевању и сарадњи. Србија остаје посвец́ена миру, стабилности и сарадњи као основи за просперитетну и уједињену будућност на Балкану“.
Ројтерс: Нема доказа о умешаности Београда
Вест о експлозији код Зубиног Потока ноћас је пренео и Ројтерс, истичући да „нису нађени непосредни докази о умешаности Београда“.
Ројтерс ову оцену даје одговарајући на тврдњу премијера Косова Аљбина Куртија који је експлозију још синоћ, непосредно након што се догодила, окарактерисао као „терористички акт“.
„Ово је криминални и терористички напад са циљем да уништи нашу критичну инфраструктуру“, рекао је Курти у телевизијском обраћању, имплицирајући умешаност српске стране.
Ројтерс у свом тексту даље апострофира управо ову Куртијеву намеру:
„Курти је поновио речи председницу Вјосе Османи оптужујући српске криминалне банде без пружања доказа“, наводи агенција.
Додаје и да тренутно нема извештаја о повређенима, а узрок експлозије, која је такође утицала на снабдевање пијац́ом водом, није јасан.
„Српски званичници нису одговорили на захтеве за коментар, а Ројтерс није нашао непосредне доказе о умешаности Београда“, пише агенција.
Подсећамо, снажна експлозија одјекнула је синоћ у селу Вараге код Зубиног Потока. У експлозији је оштећен канал Ибар-Лепенац, потврдио је медијима заменик командира тзв. косовске полиције за регион Север, Ветон Ељшани. Струја је након тога стигла у Грачаницу и околину.
Након експлозије примећен је одлив велике количине воде из канала на магистрални пут, а има и поплављених дворишта оближњих домаћинстава.
Српска листа: Напад узнемирио Србе, захтевамо хитну истрагу
Српска листа најоштрије је осудила уништење канала Ибар - Лепенац у селу Вараге, наводећи да је напад угрозио водоснабдевање грађана и изазвао узнемирење Срба на северу Косова и Метохије.
"Желимо јасно да поручимо да је овај чин апсолутно противан интересима српског народа и захтевамо од КФОР-а и Еулекса хитну истрагу поводом овог случаја", истичу из Српске листе.
Прочитајте ОВДЕ о новим сукобима у Сирији
Извор: Правда / Косово Онлајн / РТС / Ројтерс