Најновије

Срби су Хитлеру ускратили најбоље дане његовог живота – није превазишао комплекс из 1918. године

Адолф Хитлер је са својом војском поробио готово целу Европу. Његове трупе стигле до по поларног круга, нацистичка застава вијорила се на Елбрусу, највишем врху Кавказа, Ромелов Афрички корпус војевао је у северној Африци. Капетани немачких подморница кроз перископ су посматрали Њујорк и на радију слушали џез.

Можда би Хитлер и добио рат, да се нису умешали Срби. Тачније, српски официри који су извршили пуч 27. марта 1941. године. због чега је Берлин морао да мења ратне планове и уместо на Русију, прво крене на Југославију и Грчку. Врховна комада Вермахта због тога је изгубила време које је било кључно пред Москвом, у зиму 1941. године. Операција Барбароса је закаснила месец дана.

Пуч у Београду је потврдио Хитлеров став да Србима не треба веровати.  Они су за њега били убице, атентатори, бомбаши, завереници, убице краљева. Аустријанци нису могли Србима да опросте атентат у Сарајеву, после чега је за њих све кренуло низбрдо. Изгубили су рат, њихово царство је 1918. године нестало као снег у пролеће. Да ли је потребно нагласити да је Хитлер био Аустријанац.

Први светски рат је Хитлеру дао смисао у животу. Неуспешни сликар постао је ратни херој. До своје смрти, у бункеру у Берлину 1945. године, на грудима је носио само два војна признања. Рањеничку значку и Гвоздени крст првог реда. Он који је поробио Европу, дичио се само одличјем из Великог рата.

Српска победа на Солунском фронту 1918. године срушила је Хитлеров сан. Немачка је утонула у послератни хаос а Хитлер поново није знао шта је смисао његовог живота. Срби су били криви за то.

Са њима се поново среће 1941. године. И тада Срби нису били на истој страни са Хитлером. Срби су се масовно приступали партизанском и четничком антифашистичком покрету. У време када су немачки војници уживали у Паризу, Срби су створили Ужичку републику - прву ослобођену територију у поробљеној Европи.   

О Хитлеровом комплексу од Срба сведочи поклон који је добио за 52. рођендан. Тада му је, 20. априла 1941. го­ди­не, донет је­ди­ни рат­ни тро­феј из рас­ко­ма­да­не Ју­го­сла­ви­је - спо­мен-пло­ча Га­ври­лу Прин­ци­пу. Она је Фиреру донета из Сарајева.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА