Како је наведено у руском нацрту мировног споразума, Украјина је требало да смањи своју војску на 50.000 људи, укључујући 1.500 официра, а овој земљи би било дозвољено да има четири ратна брода, 55 хеликоптера и 300 тенкова.
Украјини би било забрањено да развија, производи, купује и размешта ракете домета преко 250 километара на својој територији, док би Русија задржала право да убудуће забрани Украјини ''било које друге врсте оружја које се могу развити као резултат научних истраживања“, наводи се у нацрту мировног споразума.
Додаје се да се од Украјине захтевало да призна независност самопроглашених република Доњецк и Луганск, као и да финансира обнову инфраструктуре Донбаса.
Украјина и Запад је требало да укину све санкције уведене Русији од 2014. године.
Руски језик је требало да добије статус државног језика у Украјини, а такође, Кијев је требало да врати сва имовинска права Украјинске православне цркве Московске патријаршије, пише Радио Слободна Европа.
На крају, Москва је од Украјине захтевала да Украјина ''откаже и да више не уводи никакве забране симбола који се у државама повезују са победом над нацизмом“, односно поново легализује совјетске и комунистичке симболе.
У наредним недељама, овај нацрт мировног споразума је измењен у неколико фаза, како је Украјина износила своје примедбе и предлоге, а ситуација на фронту се мењала, наводи Униан.
Њујорк тајмс је у јуну ове године објавио цео текст нацрта мировног споразума од 15. априла 2022. године, а тај документ је био много ''мекши“ у односу на мартовску верзију, али је и даље у суштини остао захтев за предају Украјине, пише украјинска агенција.
Према нацрту из априла 2022, Украјини би било забрањено да се придружи НАТО-у, али би јој било дозвољено да уђе у ЕУ, док је од Кијева затражено да смањи војску на 100.000 људи, учини руски званичним језиком и укине санкције Русији.
Украјина је инсистирала да документ садржи клаузулу о помоћи Запада у случају нове руске агресије, али је Русија предложила да има право вета на западну помоћ Украјини.
Русија је отпочела војну операцију у Украјини крајем фебруара 2022.године.
Прочитајте ОВДЕ о борбама групе трупа Југ
Извор: РТС / Радио Слободна Европа / Униан