Најновије

Подсећамо: Како се Курти провео са Трампом

За Аљбина, то није било нимало пријатно искуство, јер се после само 50 дана, колико је успео тада да проведе на челу привремених институција у Приштини, поново нашао у опозицији.

Вест о победи републиканског кандидата Доналда Трампа на председничким изборима у Сједињеним Америчким Државама (САД) одјекнула је у Приштини, а премијеру тзв. Косова Аљбину Куртију запарала је уши.

Док су се лидери опозоиционих партија косметских Албанаца утркивали да честитају Трампу повратак на чело Беле куће, Курти се, народски речено, покрио ушима и дуго ћутао.

Огласио се међу последњима и поручио, путем друштвене мреже "Икс", да су "САД су кључни савезник, пријатељ и партнер 'Косова'", као и "радујемо се заједничком раду за напредак и мир". Курти је пре америчких избора навијао за Трампову противкандидаткињу Камалу Харис, а са једног скупа је поручио да "'Косово' постаје узнемирено и када само помисле на Трампову победу".

Вест о томе, бићемо слободни да претпоставимо, највише је узнемирила самог Куртија. Ако ни због чега другог, онда бар зато што је пробудила успомену на то како се пре четири године провео са тадашњим председником САД Доналдом Трампом.

За Аљбина, то није било нимало пријатно искуство, јер се после само 50 дана, колико је успео тада да проведе на челу привремених институција у Приштини, поново нашао у опозицији.

Шушкало се да га је тамо послао тадашњи Трампов специјални изасланик за Балкан Ричард Гренел, јер је Курти одбио да укине таксе на робу из централне Србије. Онда су посланици скупштине тзв. Косова у јеку пандемије вируса корона изгласали његову смену. Управо је Ричард Гренел, писали су медији, дао "зелено светло" да се одржи седница на којој је изгласано неоповерење  "влади", а на иницијативу Демократског савеза Косова (ДСК).

Заседање се одужило, а медији су га пратили путем видео-преноса због пандемије. За Куртијеву смену је гласало 82 посланика, против 32, а 2 била уздржана. У тренутку гласања у сали је било 117 посланика.

Амбасадори Француске и Немачке тада су покушали да убеде лидера ДСК Ису Мустафу да повуче захтев за одржавање седнице. Тадашњи амерички амбасадор у Приштини, међутим, подржао је заседање, а остало је упамћено и како је управо Вјоса Османи на тој седници бранила Куртија, жестоко се противила његовој смени, што су јој колеге из ДСК замериле.

И, то је званично била најкраћа влада у историји тзв. Косова, јер је трајала свега педесетак дана.

Стога не чуди што је данас највише честитки Доналду Трампу стигло из редова Демократске партије Косова (ДСК) и Демократског савеза Косова (ЛДК). Огласила се и председница тзв. Косова Вјоса Османи, додуше, не међу првима, али је ипак предухитрила Куртија.

МЕДВЕДЕВ: Камала је готова, а циљеви СВО биће остварени

Извор: Рт.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА