Да је Србима на Косову и Метохији лакнуло после победе Доналда Трампа на председничким изборима у САД – лакнуло је. Да су победу републиканског кандидата прижељкивали, надали се, да су јој се радовали – и прижељкивали су и радовали се унапред и надали. Да очекују да ће се на Косомету све променити у једном дану, да ће им одједном бити боље, па – и не очекују.
"За почетак биће довољно да само мало попусте окови, ланци којима смо везани, којима нас притеже режим Аљбина Куртија. И то ће бити довољно", каже за РТ Балкан, који сат после вести да је Трамп победио, Марко Т. Србин из Северне Митровице.
У самом граду, на северу КиМ, прве јутарње вести из Сједињених Држава да Трамп води у колебљивим државама, да је победа извесна, касније да је победа убедљива, донеле су трачак олакшања.
"Верујте, као ватре смо се бојали победе Камале Харис и демократа. Знамо шта смо све преживели за време Бајденове власти, колико су подржавали Куртија, да је она победила било би нам само још горе. Сад, ако не буде боље, неће бити ни горе и то је за нас важно", каже наш саговорник.
По енклавама, по гетима широм Косова и Метохије, после тешких година, убистава, пљачки, паљевина, малтретирања, угњетавања, претњи, причају јутрос наши саговорници са КиМ, људи су изгубили и рефлекс да се нечему истински обрадују. Овде су добре вести тако ретке, оне лоше су пре извесне, пре очекиване. Тако ни јутрос нема еуфорије, нема велике радости, тек главни закључак – добро је, неће бити горе.
"Јесте, прижељкивали смо победу Трампа, она нам је последња сламка наде да ћемо остати, опстати на Косову и Метохији. Са овима пре Трампа ничему се нисмо могли надати. Људи знају да је Америка под Бајденом прећутно одобравала све оно што се дешавало овде код нас на северу. Од одласка Трампа и Гренела Срби су на својој кожи осетили колико је бивша администрација Бајдена била, најблаже речено, ненаклоњена Србима. Тек са доласком Бајдена људи су овде схватили колико је Трамп имао визију мира за овај простор и жељу да се проблем реши у складу са оним што је често председник Вучић говорио, да обе стране, у најмању руку, треба да остану незадовољне постигнутим договором, а не само једна да буде задовољна", речи су још једног од наших саговорника, Ненада К. из Звечана.
За последње четири године, то људи овде прво примете када говоре о својим надама од нове америчке администрације, ствари су се на Космету, посебно на северу из сржи промениле.
"За време Трампа живела је нада да можемо да живимо, да останемо овде, да је Косово наше, сада је у питању наш физички опстанак на овом простору. И то је велика промена", каже наш саговорник.
Људи овде не крију и да је њихова жеља да Ричард Гренел, бивши изасланик америчког председника за преговоре Београда и Приштине у новој Трамповој администрацији добије важну улогу када је Балкан у питању.
"Он је једини у америчкој администрацији у последњих неколико деценија који је желео да саслуша проблеме Срба, и који је, за разлику од других чиновника који никада нису крочили на овај терен, долазио и овде на север, у Северну Митровицу, причао са и са обичним људима и са представницима Срба, на лицу места гледао са каквим се проблемима људи суочавају, и то народ овде не заборавља", прича један од Срба из Северне Митровице.
И у енклавама јужно од Ибра одјекнула је јутрос вест о победи Трампа. Наде и очекивања и овде су углавном као на северу – људима је лакнуло, прижељкивали су Трампову победу, али наде нису превелике. Много се тога лошег и овде у међувремену догодило.
"Људи су и овде добро упамтили Ричарда Гренела, Трамповог човека, и схватили да је био много благонаклонији према нама него представници сада већ бивше Бајденове администрације. Ми знамо да се америчка политика неће мењати, неће они напустити Косово, оно чему се људи надају јесте да би нова администрација могла утицати на исход парламентарних избора на Косову у фебруару идуће године. Нада је да ће ако не склонити Куртија, што је Трамп једном већ радио, онда га барем притегнути што се Срба тиче. Кад је Бајден победио, у Приштини су биле објаве 'коначно, прави председник', видећемо шта ће сад рећи", коментарише један од Срба из Грачанице, српске енклаве код Приштине.
Наш саговорник истиче да људи резонују на следећи начин: "Ако Трамп покаже отворене несимпатије према Куртију, то значајно може утицати на резултат избора на Косову, јер и народ ће тада реаговати другачије. Зашто да гласају за неког ко је у немилости, боље је бити уз Америку. То је нека наша нада."
Историчар из Грачанице Александар Гуџић у разговору за РТ Балкан каже да победа Доналда Трампа значи одлазак једног дела америчког естаблишмента који је своје политичке каријере изградио и на југословенском питању.
"Та политичка група у Америци предвођена сада већ бившим председником на српском питању, југословенском, изградила је своје каријере и пораз демократа значи силазак са сцене опције која није баш била наклоњена Србији и српском питању на Балкану. Не можемо сада знати да ли ће доћи до промене односа Америке према Србији, не одлучује само Доналд Трамп. Мислим да је позиција Србије сада мало опуштенија и да ће, верујем, Трамп и његови најближи сарадници уважити и српске интересе", каже Гуџић.
По његовом мишљењу, заокрет америчке политике када је регион у питању, свакако не треба очекивати, та политика функционише по инерцији, али је реална нада да ће у будућим разговорима бити вођено рачуна и о интересима Срба и Србије.
"Срби на Косову већ 25 година живе у специфичним условима суочени са бројним неправдама. Победа Доналда Трампа буди наду ће њихови интереси бити уважени, да ће неко обратити пажњу и на њихове проблеме. Срби 25 година живе у апартхејду, суочени са бројним неправдама, са законима који се не примењују. Ова победа је нова прилика да се престане са репресијом коју Приштина чини нарочито на северу", каже Гуџић.
Срби са Косова и Метохије подсећају и да су, што се тиче Албанаца они одмах заузели став који је јуче пренела Вјоса Османи – ко год да победи на председничким изборима, Америка ће остати највећи и најважнији савезник Косова.
"Значи, ко год да победи, они ће му се приклонити што њима није страно и није им први пут", коментаришу данас Срби на КиМ.
"САД су покровитељ косовске државности. САД су много уложиле и времена и новца, утицаја, дипломатије на стварање и уобличавање косовске државности. Не очекујем да ће они сада направити неки заокрет и прекинути са том подршком, превише су они потрошили на Косово да би одустали од свега. Да ли ће извршити притисак на Куртија да уважи интересе других, могуће је, вероватно је и надам се да ће тако бити. Претходна гарнитура у САД декларативно је осуђивала Куртија за неке потезе, али на терену ништа није радила да спречи његове одлуке, питање је сада колико ће нова администрација имати времена и жеље да се бави Косовом, јер, Америка полако губи интерес за Косово и та интересовања прелазе на друге делове света", каже Гуџић.
Септембра 2020. године на језеру Газиводе на северу КиМ осванула је табла на натписом "Трампово језеро" и поруком "Председниче Трамп, косовски Срби Вам се захваљују што сте донели мир" коју су поставили Срби са севера.
Тада је обелодањено да је идеја да Газиводе добију име по Трампу покренута од стране изасланика Ричарда Гренела. Убрзо је дошла нова администрација, Бајденова, иницијатива је заборављена.
Сада је Трамп поново у седлу.
СРПСКА СЛАВИ ПОБЕДУ ТРАМПА: Палата осветљена у бојама америчке заставе
Извор: Рт.рс