Најновије

МИЛАН ВИДОЈЕВИЋ ЗА ПРАВДУ: Шта можемо да очекујемо од Трампове администрације?

Пише: Милан Видојевић

Пре неколико дана, тачније 1.новембра, поставио сам на Youtube емисију о председничким изборима у САД,у и објаснио зашто ће победити Трамп а зашто Камала Харис не може да буде председник. Разлози су из области езотерије и вуку корене од дана формирања САД и можда нису блиски већини данашњих људи који се баве овом тематиком. Оно што можемо да урадимо је да анализирамо предизборну кампању, саме изборе и неке радње које су биле припремљене у позадини целог овог комплексног и важног догађаја.

Били смо сведоци предизборне кампање протеклих недеља, њеног финиша, где су, како се ближио дан избора, естрадне димензије кампање оба кандидата, "одбачене рукавице" и отпочео немилосрдан, приземан, увредљив, нимало "демократски" обрачун два кандидата. Велике медијске куће, телевизијски водитељи и коментатори имали су нескривене симпатије и медијску наклоност за Камалу Харис, кандидата Демократске странке. Чинило се да су кандидати изједначени по наклоности бирача и да ће одлучивати промили гласова у корист једног или другог кандидата. Тачније у корист једног, Камале. У финишу пред изборе, посебан "адут" демократа биле су филмске и естрадне звезде, Роберт де Ниро, Бијонс, Џенифер Лопез. Ово је изгледало ефектно на естрадном плану а заправо је погрешан маркетиншки потез. Кога интересује шта де Ниро мисли о Трампу, или шта чувене "интелектуалке" Бијонс и Лопез могу да допринесу.

Трамп је имао много важнији адут - Илона Маска, човека ван политичког система, власника Твитера, утицајног пословног човека, мало је рећи "утицајног," човека новог доба, нове Америке, и будућности која ће требати и Трампу и Америци, и онима који су гласали за Трампа. Маск је купио Твитер због Трампа, како би пробио блокаду која је трајала четири године. Сада је јасно да је ова предизборна кампања почела пре четири године.

Нису се бирала средства да се Трамп заустави. Судски спорови, афере из нафталина са играчицама око шипке, одбијање Врховног суда да испита доказе о изборној крађи и лажној Бајденовој победи, све то је требало издржати и изаћи са ових избора као убедљиви победник. Убедљива победа сада показује да је вероватно била и победа и на прошлим изборима, само то није могао да докаже.

Врхунац су и атентати, један и по укупно. Први је преживео чудом, други је била "асоцијација" на атентат пролупаног човека који заправо није био у стању да изврши "атентат", сем да остави пушку у торби. У позадини ових догађаја постоји много опаснији пројекат који је пре  неки дан открио бивши службеник Стејт департмента, Мајк Бенц. Открио је постојање нечега што се зове Transition Integrity Project (TIP), који је био план државног удара направљен 2020. године. Документ од 17 страна разрађује технике деловања које су требале да спрече Трампов утицај у јавности, на Интернету, и чак га физички онемогућити да преузме власт у случају да је победио на изборима. Организатор из сенке је био Atlantic Council, који је по опису НАТО-в труст мозгова, у чијем управном одбору седи седам бивших шефова и високих функционера ЦИА. Финансирање су обезбедили Пентагон 1 милион $, Стејт депармент више од 1 милиона $, и бројне организације, паравани ЦИА. Срећом, државни удар није био потребан, али нешто од овог пројекта функционише и сада. У новинама је кренула кампања, у листу Њујоркер текст "Спалити Устав," Вашингтон Пост са текстом "Устав је највећа претња демократији," а Беркли правни факултет је то рекао без увијања, "Треба укинути електорски колеџ." По овом плану, чак је било предвиђено отцепљење Калифорније, Орегона, Вашингтона. Да ли је ово план лудака или озбиљна Psy -op операција Пентагона?

Шта је наслеђе Џоа Бајдена и  демократа, шта остаје Трампу у рукама, поготово што има само један мандат да покуша да учини "Америку великом," , како је више пута најавио у својим говорима. Остали су велики унутрашњи проблеми, пре свега илегални имигранти. Процене су да је за четири године Бајденове власти у САД пуштено без озбиљне контроле између 10 и 12 милиона јужноамеричких грађана, жена и деце, из сиромашних држава Јужне Америке, То су људи углавном неписмени, без образовања, без знања енглеског језика, без способности да брзо схвате и науче како функционише америчка привреда, законодавство. Он су на социјалној помоћи, која иначе у САД одавно функционише на ниском нивоу због бројних корисника, грађана САД.

Сем илегалних усељеника, које је Трамп најавио да ће вратити у земљу порекла, проблем је, генерално, привреда која функционише на ивици опстанка. У многим областима, некада значајниим гранама производње као што је аутомобилска индустрија, светска конкуренција, пре свега из Кине, довела је америчке гиганте аутомобилске индустрије на ивицу опстанка. Кина и експанзија њене индустрије озбиљно угрожава положај САД и позив и Бајденова понуда упућена аутомобилској индустрији Немачке, да се пресели у САД где ће добити многе пореске и друге олакшице, изазвала је бурне реакције Немачке и ЕУ. Банке у ЕУ су биле принуђене да огромне суме новца пребаце партнерима у САД у протекле две године., што јасно указује на стање економије у САД, да не говоримо о натурању ЕУ да купује америчке енергенте, дупло скупљих од руских.

Много већи проблем Трампа ће бити хаотична спољна политика. Отворена подршка Бајденове администрације Украјини и рату против Русије, велика издвојена средства из буџета, која пре свега иду америчким произвођачима оружја, и војно индустријски комплекс ће сигурно бити за наставак рата јер је у протекла две године продао и опрему стару десет година, и новац "намењен" Украјини иде на производњу новог оружја. Јасно је да Трамп неће зауставити рат у Украјини против Русије, покушаће да маневрише на политичком плану, можда вербална подршка неће бити честа као Бајденова, али ће војна и финансијка помоћ Украјини остати.

Рат Израела у Гази против палестинског народа је верски рат с циљем стварања Великог Израела и биће Трампова ноћна мора. Америка је ангажована до гуше, флотом у Медитерану, сателитским надзором, оружјем, одбрамбеним системом Патриот којим управљају амерички војници, акцијама специјалаца у Сирији, и питање је да ли ће учешће бити смањено или чак повећано, што ће водити проширењу конфликта и са Ираном и ко зна како ће Трамп контролисати ситуацију или ће сам допринети ескалацији. Блиски Исток ће бити проблем и НАТО пакта и европских земаља и сигурно је да ће Трамп тражити њихово веће учешће-

Оно што је промена стратегије спољне политике САД биће њена оријентација на Далеки Исток и зато ће постепено напуштати своје интересе у Европи и Медитерану а тежиште спољне политике пренеће на Далеки Исток са циљем сузбијања експанзије Кине и њеног утицаја. Осовина Тајван-Аустралија-Јапан, уз учешће мањих савезника, Филипина, Вијетнама у новије време, има јасан циљ - контролу Пацифика и сузбијање утицаја Кине.

Биће кључно за смиривање светских напетости сусрети са председником Путином и председником Сијем, у току кратког мандата од четири године. Без тих сусрета и конкретних договора о битним светским питањима, нити ће свет доживети олакшање нити ће Америка "бити велика."

Шта Србија може да очекује од Трампове администрације? Без обзира на нереална очекивања српских аналитичара и новинара, Србија не може да очекује ништа посебно. Трамп неће имати времена да се бави Србијом, то ће бити спуштемо на нижи ниво у Стејт департменту. Балкан и његови проблеми неће бити у приоритету спољне политике САД. Проблем Србије са Косовом за САД је одавно решен и према Србији биће на нивоу вербалне козметике. САД-у треба мирно Косово, база Бондстил може имати значаја ако се погорша ситуација у  Медитерану, Србија ће добити минимум али никад оно што очекује.

Остаје да се види шта Трамп може да понуди грађанима Америке и свету у целини? Свој  програм, сем уопштених предизборних фраза, није изнео. Оно што је сигурно, има више искуства сада него кад је први пут постао председник. Има проблем са суседом Мексиком коме је запретио санкцијама због имиграната, има проблем са Ираном, подржаће максимално Израел против Хамаса и Хезболаха, подржаће Украјину, а на економском плану следи борба против Кине, која је вероватно, на дуге стазе, осуђена на пропаст.

Уосталом, мораће да ради брзо и прецизно, а ми ћемо све то да пратимо и анализирамо.

Извор: Правда/6.11.2024.

`); prviParagraf[0].insertAdjacentHTML('afterend', `
`); var brojKaraktera = 0; var ukupanBrojKaraktera = vest.textContent.length; var brojKarakteraUsekciji = ukupanBrojKaraktera / 3; paragrafi.forEach(paragraf => { brojKaraktera += paragraf.textContent.length; if (brojKaraktera >= brojKarakteraUsekciji) { brojKaraktera = 0; paragraf.insertAdjacentHTML('beforebegin', ``); } }); })();

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА