Најновије

ОЧИ БАЊАЛУКЕ УПЕРЕНЕ КА ВАШИНГТОНУ: Хоће ли Трамп олабавити стеге према Српској и Додику

За Доналда Трампа се говори да ће прочистити политику досадашње америчке администрације, што би можда могло да утиче и на однос према Републици Српској. Милорад Додик на једној страни света гаји одличне односе са председником Русије, док на другој активно подржава новоизабраног америчког председника, а то повећава шансе за попуштања стега према РС.

Политиколог и аналитичар из Бањалуке Војо Савић каже за Спутњик да утицај резултата америчких председничких избора на политику у Републици Српској још није мерљив и да ситуацију треба сагледати тек од тренутка Трамповог преузимања дужности, односно након инаугурације.

Савић подсећа да је уочи Трамповог првог председничког мандата одлазећа администрација Барака Обаме увела Додику санкције само неколико дана пре него што је Трамп ушао у кабинет. Ове санкције су, подсећа он, касније настављане по службеној дужности и због тога ипак не треба „трчати пред руду“.

Сигуран сам да ће други Трампов мандат проћи у нешто другачијем тону за разлику од првог где је он доста тога препустио случају, бар када је реч о функционисању саме администрације. Пример тога су и те првобитне санкције. Према најавама упућених америчких људи који прате политику Вашингтона, овај пут ће се инсистирати да се свака државна политика спроведе доследно, изјавио је Савић за Спутњик.

Слично тадашњој ситуацији и санкцијама Обамине администрације, садашња одлазећа администрација у Вашингтону увела је нове санкције сарадницима и породици Милорада Додика, малтене тек по објављивању резултата председничких избора. Канцеларија за контролу стране имовине америчког Министарства финансија проширила је санкције и против Игора Додика, сина председника Републике Српске.

Чистка

Шансе за попуштање стега и успостављање добрих односа постоје, верује Савић, али ипак је немогуће предвидети какав ће став према Српској заузети нова администрација. Третман Трампа и његових сарадника у САД у претходне четири године био је грозан: уочи самих избора је сатанизован, метафорички је пуцано на њега из свих оружја, а ове године је и дословно запуцано на њега приликом атентата. Ово је, сматра наш саговорник, још један разлог због којег ће Трамп дебело размислити о свему и исправити комплетну политику читаве досадашње администрације, одозго па на доле.

Преживевши све то и видевши како меље та окрутна либерална и неолиберална камарила, као и комплетан њихов медијски конгломерат са својим далекосежним утицајем, мислим да ће овај пут Трамп бити паметнији него у прошлом мандату и да ће исправити грешке које је правио.

Жеље Сарајева испред потреба Бањалуке

Савић истиче да се не налазе само одређени функционери РС под америчким санкцијама, већ, на известан начин, и читав народ. Америчка амбасада у Сарајеву, каже, односи се према Србима као нигде другде у Европи. Они врше стравичне притиске, очигледно и отворено претећи правним и физичким лицима, опомињући их да свака сарадња са властима и институцијама Републике Српске потенцијално доноси невољу.

Они желе да се неки процеси на Балкану заврше назор и силом. У Босни и Херцеговини Сарајево је та адреса према чијим се жељама формира став и мишљење америчке амбасаде и то би била велика промена, када би се такав начин функционисања променио.

Рационално гледано очекивања су, каже Савић, заиста минимална, али гледајући ширу слику, и ова промена у ставу америчке амбасаде у Сарајеву била би значајна за Српску. Попуштање стеге која притиска Српску у континуитету већ десет година свакако би се осетило.

Однос према Балкану

Трампов главни савезник у Европи и главна адреса за Европу свакако ће бити Виктор Орбан, а управо је то и охрабрујуће за Србе са обе стране Дрине, имајући на уму добре односе између Орбана, Србије и Српске.

Наравно да много тога зависи и од улоге коју ће у креирању политике имати Ричард Гренел који има специфичан сентимент према Балкану.

Бивши специјални изасланик САД за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел, сада је, судећи према медијским спекулацијама, главни кандидат за саветника за националну безбедност у администрацији Доналда Трампа. Он је међу Трамповим најближим спољнополитичким саветницима, а обављао је и функцију в.д директора Националне обавештајне службе.

Трамп ће свакако, поучен лекцијама из прошлог мандата, бити опрезнији у доношењу одлука и организацији сопствених сарадника и администрације. Иако су изгледи за остваривање бољег односа између САД и РС већи, о конкретном утицају свега тога на Српску и променама које би могле да наступе, превише је рано говорити, закључује Савић.

ПЛАЋЕНИЦИ НАПУШТЕНИ НА ФРОНТУ: Украјинска команда оставила рањене извршиоце злочина без евакуације

Извор: Спутник.рс

 
 

 

 

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА