Главни задатак украјинске војске у Курској области био је да стигну до нуклеарне електране "Курск", како би, када заузму нуклеарно постројење, могли да диктирају своје услове целом свету, каже за РТ Балкан члан Одбора за међународне послове Савета Федерације Федералне скупштине Русије и сенатор из Курске области Алексеј Кондратјев.
Наиме, од првог дана, када су Оружане снаге Украјине почетком августа извршиле инвазију на Курску област, гардијски пуковник Кондратјев, ратни ветеран и учесник програма "Време хероја", учествовао је у евакуацији цивила.
Сећајући се тог дана, када се, како каже, све одиграло пред његовим очима, на територију Курске области ушло је око 11.000 украјинских војника, међу којима је било и страних плаћеника.
"То је био први ударни ешалон, који је имао задатак да у малим групама, постоји таква америчка тактика, односно тактика малих резова, инфилтрира у одбрану. У малим групама да се достигну максималне линије, како би се створили услови за увођење трупа 2. ешалона у борбу. После два дана, било их је већ око 15.000, али њихов задатак је био да се не хватају ни за једну линију уз реку, код неког насеља", истиче наш саговорник.
Руски сенатор наводи да је у ствари, цела та операција у Курску припремана као терористички акт, али да украјинска војска није успела у својој намери.
"Једноставно им нисмо дозволили да учине оно што су намерили. Употребили смо сву нашу снагу како бисмо им блокирали пут и буквално до краја другог дана они су стали, нису ишли даље. Полако смо их гурали назад, вратили смо већ више од половине територије. Истакао бих да руска војска не тежи напред ни по коју цену. Не желимо да ставимо крв наших војника на олтар, само да бисмо кренули напред. Припремамо се за сваку операцију, наносећи максималну штету непријатељу. Украјина је у тој области до сада изгубила 35.000 војника", указује Кондратјев.
Он подсећа да је тада украјинска војска приликом упада на територију Курска пуцала у леђа женама и деци, као и да је према прелиминарним проценама, убијено око 2.000 људи.
Циљ СВО је уништавање нацизма
Одговарајући на питање наше редакције да ли постоји опција да се руска контраофанзива након протеривања Украјинаца прошири на Сумску област, Кондратјев наводи да руска војска мора ући и у Сумску, Черниговску, Полтавску, Николајевску, Виницку област, јер су циљеви Специјалне војне операције уништавање, пре свега, нацизма као идеологије, која се данас заснива на мржњи према људима, према свему живом, словенском и руском.
"Не смемо дозволити да тај гмизавац подигне главу као после Другог светског рата. Знате, у облику у којем Украјина сада постоји, она нема право да постоји. То је фашистичка држава са облицима геноцида како против руског тако и против свог становништва. Хватају људе на улицама и шаљу их на фронт, само како би усрећили своје спонзоре на Западу. Ти људи убијају жене, децу, старце, болесне и рањене", наводи наш саговорник.
Како истиче, Владимир Зеленски је нелегитимна особа и нема право да управља Украјином, који не штеди ни своје сународнике, нити било кога ко се тамо налази – он разумеа да сви иду у сигурну смрт.
Према његовим речима, стотине људи се свакодневно бацају у "ратну пећ", јер кијевски режим не познаје никакве моралне вредности или границе.
Што се тиче изгледа за покретање веће операције у Запорожју, руски сенатор наводи да су у тој области сада и почеле офанзивне операције руске војске.
"Од 30. септембра 2022, Русија у свом саставу има још четири региона, а то су Луганска и Доњецка Народна Република, Херсонска и Запорошка област, чији је главни град још увек под привременом окупацијом украјинских нациста. Ми смо дужни да испунимо задатак председника Русије Владимира Путина да вратимо наше руске земље, које по Уставу припадају Русији. Ми ћемо то учинити и вратићемо Запорожје, као и све друге руске земље", нагласио је Кондратјев.
Руска војска је једина која може да пружи отпор Западу
Кондратјев каже да је уочи фебруарских догађаја 2022, Русија водила низ озбиљних преговора о очувању система безбедности, који је успостављен од Великог отаџбинског рата, али да су међутим, Москви управо и ускраћене безбедносне гаранције.
Према његовим речима, пре годину и по дана бивша немачка канцеларка Ангела Меркел признала је да је од потписивања споразума Минск 1 и 2 Европа активно припремала украјинску војску – од муниције до инструктора, и да се на сваки могући начин наоружавала за агресију на Русију.
"Каснији догађаји су показали да се са овим људима нема о чему преговарати. Украјинци не преговарају, сами су донели закон да искључе сваки облик дијалога указом из 2022. године, којим су забрањени преговори са руским председником", указује наш саговорник.
Руски сенатор подсећа да је у рат отишао 22. марта 2022, водећи добровољачке формације, чији су главни задатак биле јуришне операције.
"Читав преображај рата одиграо се пред мојим очима. Данас нисмо иста војска као пре две године. Идемо напред и победићемо. Руски војници и официри су једини који су у стању да се одупру западном свету и они ће у сваком случају победити. Ми смо победници и наследници оних који су их већ победили. Наш председник ради праву ствар", закључио је Кондратјев.
ПОРУКА ИЗ БРИСЕЛА: Европска Унија би могла да пошаље војне трупе у Украјину!
Извор: Рт.рс