Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, све су прилике, пробудио се из вишемесечне летаргије током које је његова мисија имала мршаве, боље речи никакве резултате и најавио за наредне дане нову офанзиву на Србију и "Косово", нове преговоре и нове дипломатске акције.
Лајчак је јуче изјавио да је претходне две недеље имао интензивне разговоре о дијалогу и да очекује да ће и наредне недеље "бити попуњене густим распоредом састанака и званичних мисија".
Специјални изасланик у осврту на експлозију на каналу Ибар – Лепенац коју је "снажно осудио" као "гнусни терористички напад", додао је својој најави у прилог и чињеницу да је "ново вођство ЕУ коначно преузело дужност".
Нову офанзиву у оквиру своје мисије, и то у правом цајтноту, само петнаестак дана уочи католичког Божића а затим и Нове године, Лајчак је у јучерашњој објави образложио и стандардном флоскулом да се "дипломатски свет спрема за уобичајени спринт на крају године".
Колико је реч о "уобичајеном дипломатском спринту на крају године" а колико је, можда реч, о спринту уочи "смене у Вашингтону", или уочи краја Лајчаковог мандата, у овом тренутку најбоље знају у Бриселу. И сам Лајчак али и нови – стари челници Европске комисије.
Отуда и питање зашто се Лајчаку и Европској унији после месеци хибернације што се преговора Београда и Приштине тиче, одједном толико жури? Чекају ли Србију, по старим принципима, нове уцене и нови притисци у шестонедељном вакууму док се не обави смена власти у Вашингтону?
Без обзира на све те најаве не очекујем да ће се ишта револуционарно десити, каже за РТ Балкан дипломата у пензији Зоран Миливојевић.
"Лајчак просто покушава да пре Божића и пре Нове године оствари неки сусрет и унесе неку динамику у преговоре. Међутим, ништа ново не може да се деси пре смене у Вашингтону као и пре избора на Косову и Метохији", додаје Миливојевић.
Он напомиње да се чека и да стартује нова администрација у ЕУ као посредник, чека се такође и одлуке Kaје Калас да ли ће лично руководити преговорима или ће именовати новог специјалног посредника као што је Лајчак коме мандат, како је раније најављено, истиче крајем јануара следеће године.
"У стратегији, приступу ЕУ према питању Космета ништа ново се не дешава. Имаћемо ускоро Савет ЕУ на коме ће бити потврђени стари ставови. Врши се притисак на Србију да прихватимо Охридски споразум по сваку цену и да то буде платформа за наставак преговора. ЕУ нема други план. Нити ће Курти пред изборе да одлучи и уради нешто ново, нити ће да формира ЗСО, нити ће Србија да призна Косово", напомиње Миливојевић.
Једино што се у међувремену дешава јесте да репресија на КиМ расте, Србији једино преостаје да ургира пред међународном заједницом да то престане.
"Лајчак има интереса да оде као неко ко је ипак постигао неки резултат, а резултата нема, отуда можда и ове најаве", речи су Миливојевића.
Што се тиче Куртија, мишљење је саговорника, он у садашњим околностима, два месеца пред изборе, не би могао да из најављене дипломатске офанзиве извуче неку већу корист.
"Његова једина политика и стратегија је репресија и ништа друго. Сад је покушао да Србију окриви за оно што се десило на каналу Ибар – Лепенац, да се ту додвори политици која је и на Западу доминанта, али је јасно да од тога нема ништа. Нису му успели циљеви које је желео да преко тог покушаја произведе, ту мислим на довођење његове тзв. војске на Север. Сем дизања тензија он нема другу платформу, једино да за ових два месеца укине Србе, да их протера сасвим са Косова и Метохије", вели Миливојевић.
Шта би Србија требало да ради у преосталих два месеца до избора на Космету и у преосталих месец дана до смене власти у Вашингтону а што се тиче преговора о статусу КиМ под Лајчаковим патронатом?
"Србија мора да се понаша мудро, да буде стрпљива, да не дозволи неку врсту ескалације која би нашу државу довела у позицију да је за било шта на Косову крива и одговорна. Србија треба да подржи Српску листу на изборима, да подржава српски народ како је то и до сада чинила, да примењује мере које је усвојила и које је донела у смислу подршке српском народу", мишљење је Миливојевића.
Он истиче да Србија мора наставити да инсистира на истрази око канала Ибар – Лепенац и да дипломатским и политичким напорима дискредитује, дисквалификује Куртија и његову власт кроз аргументе који се тичу репресије, повреде људских права, његових лажи, набраја наш саговорник.
Миливојевић додаје и да Србија мора да подржи Кфор на Космету, мере и акције које та међународна мисија предузима и да инсистира на мандату кој.рси Кфор има.
Лајчаку је, иначе, мандат истекао у јуну ове године, али га је, како је сам специјални изасланик изјавио, Жозеп Борељ замолио да на функцији остане до краја јануара 2025. године. Тада су се појавиле спекулације да је Лајчак добио "продужетак" како би направио било какав помак у дијалогу Београда и Приштине, пошто месецима пре тога у седам рунди техничког дијалога никаквих решења није било.
Шеф српске дипломатије Марко Ђурић јуна ове године оценио је да је "дијалог Београда и Приштине у коми", поред осталог и због тога што многе земље не користе свој ауторитет и утицај или нису заинтересоване да спрече "етнонационалистичко дивљање премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија".
Све су прилике да Лајчак сада још једном покушава да дијалог изведе из стања коме и обезбеди себи и послодавцима било какав резултат пре него дође до смене у Вашингтону, а шта ће тада бити, ко то сада може да зна?
СРБИ У БЕЛГИЈИ ПРОТЕСТУЈУ: Подршка студентима и демонстрацијама у Србији
Извор: Рт.рс