Неколико сати пре него што је побегао у Москву, Асад је на састанку са око 30 начелника војске и безбедности у Министарству одбране у суботу говорио да стиже руска војна подршка и позвао копнене снаге да издрже, рекао је командант који је био присутан на том састанку, али је желео да остане неименован.
Ни цивилно особље није било ништа упућеније, према овим изворима. Асад је рекао свом шефу кабинета у суботу, када је завршио са радним активностима, да је кренуо кући, али је уместо тога кренуо на аеродром, саопштио је помоћник из његовог најужег круга.
Такође је позвао своју саветницу за медије Бутхаину Шабан и замолио је да дође у његову резиденцију да му напише говор, рекао је помоћник. Када је она тамо стигла, открила је да у резиденцији нема никога.
Већина извора, међу којима су и помоћници у ужем кругу бившег сиријског председника, регионалне дипломате и безбедносни извори, као и високи ирански званичници, тражили су да се њихова имена не објављују како би слободно говорили о осетљивим питањима.
Асад о свом плану за бекство није обавестио чак ни свог млађег брата Махера, команданта елитне 4. оклопне дивизије армије, према речима тројице његових помоћника. Махер је долетео хеликоптером у Ирак, а затим у Русију, рекао је један од људи. Асадови рођаци по мајци, Ехаб и Ејад Маклуф, на сличан начин су остали у Дамаску када је главни град пао у руке побуњеника, према наводима помоћника бившег сиријског председника и либанског безбедносног званичника. Њих двојица су покушали да побегну аутомобилом у Либан, али су на путу упали у заседу побуњеника, који су убили Ехаба и ранили Ејада, рекли су извори.
Није било званичне потврде о смрти, а Ројтерс није био у могућности да независно провери то. Сам Асад је побегао из Дамаска авионом у недељу, 8. децембра, летећи испод радара са искљученим транспондером у авиону, рекла су двојица регионалних дипломата, бежећи од побуњеника који су упали у престоницу.
Бекство је окончало његову владавину и пола века непрекидне моћи његове породице и довео до наглог краја 13-годишњег грађанског рата, наводи Ројтерс. Одлетео је у руску ваздушну базу Хмеимим у сиријском приморском граду Латакији, а одатле у Москву.
Асадова ужа породица, супруга Асма и њихово троје деце, веć су га чекали у руској престоници, према речима тројице бивших блиских сарадника и високог регионалног званичника. Видео-снимци Асадовог дома, које су снимили побуњеници и грађани који су се окупили у председничком комплексу након његовог бекства, а који су објављени на друштвеним мрежама, показују да је он, по свој прилици, изашао на брзину, јер се види кувана храна остављена на шпорету и неколико остављених личних ствари, као што су породични фото албуми.
Да неће бити војне помоћи из Москве, чија је интервенција 2015. помогла да се преокрене ток грађанског рата у корист Асада, или од његовог другог чврстог савезника Ирана, сиријском лидеру јасно је стављено до знања у данима који су претходили његовом одласку, када је тражио помоћ са разних страна у очајничкој жељу да задржи власт и обезбеди своју безбедност, саопштили су извори које је Ројтерс интервјуисао. Асад је посетио Москву 28. новембра, дан након што су сиријске побуњеничке снаге напале северну провинцију Алепо и прелетеле земљу, али су његове молбе за војну интервенцију наишле на одбијање у Кремљу, који није био вољан да интервенише, рекла су тројица регионалних дипломата.
Четири дана након тог путовања, 2. децембра, ирански министар спољних послова Абас Аракчи састао се са Асадом у Дамаску. У то време, побуњеници из исламистичке групе Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС) преузели су контролу над другим по величини сиријским градом Алепом и напредовали су према југу док су се владине снаге распадале.
Асад је био видно узнемирен током састанка и признао је да је његова војска превише ослабљена да би пружила ефикасан отпор, рекао је Ројтерсу високи ирански дипломата.
Он никада није тражио да Техеран распореди снаге у Сирији, према двојици високих иранских званичника који су рекли да је сиријски председник схватио да би Израел могао да искористи сваку такву интервенцију као разлог да гађа иранске снаге у Сирији или чак сам Иран.
Након што је исцрпео могућности, Асад је коначно прихватио неизбежност свог пада и одлучио да напусти земљу, окончавајуćи династичку владавину своје породице која датира још од 1971. године.
Три особе из Асадовог најужег круга рекле су да је он првобитно желео да потражи уточиште у Уједињеним Арапским Емиратима, пошто су побуњеници заузели Алепо и Хомс и напредовали према Дамаску. Рекли су и да су га одбили Емирати, који су се плашили међународне реакције због скривања личности која је под санкцијама САД и Европе због наводне употребе хемијског оружја у сузбијању побуњеника - оптужби које је Асад одбацио као измишљотину.
Москва, иако није била вољна да интервенише војно, није била спремна да напусти Асада, према руском дипломатском извору који је за Ројтерс говорио под условом да остане анониман.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров, који је у суботу и недељу присуствовао форуму у Дохи у Катару, предводио је дипломатске напоре да се осигура безбедност Асада, ангажујући Турску и Катар да искористе своје везе са ХТС-ом како би обезбедили Асадов безбедан долазак у Русију, изјавила су два регионална званичника.
Један западни безбедносни извор рекао је да је Лавров учинио шта је могао да обезбеди Асадов безбедан одлазак. Катар и Турска склопили су аранжмане са ХТС како би олакшали Асадово бектво, изјавила су три извора, упркос званичним тврдњама обе земље да нису имале контакте са ХТС-ом, који САД и УН називају терористичком организацијом, наводи Ројтерс.
Москва је, такође, координисала са суседним државама како би осигурала да руски авион који напушта сиријски ваздушни простор са Асадом не буде пресретнут или гађан, рекла су три извора.
Званичник турске владе рекао је да није постојао руски захтев да се користи турски ваздушни простор за Асадов лет, али се није осврнуо на то да ли је Анкара сарађивала са ХТС-ом ради олакшавања бекства.
Последњи Асадов премијер Мохамед Џалали рекао је да је разговарао телефоном са својим тадашњим председником у суботу у 22.30. сати.
"У нашем последњем разговору рекао сам му колико је тешка ситуација и да је дошло до огромног расељавања људи из Хомса према Латакији, да је на улицама владала паника и ужас", рекао је он за саудијску телевизију Ал Арабија.
"Одговорио је: 'Сутра ћемо видети'. То је било последње што ми је рекао", додао је Џалали. Он је рекао да је покушао поново да позове Асада пошто је свануло у недељу, али да одговора није било, наводи агенција. Ројтерс је известио да није успео да ступи у контакт са Асадом у Москви, где је он добио политички азил.
Кремљ и руско Министарство спољних послова одбили су да коментаришу ове наводе, а иранско Министарство спољних послова није било доступно за коментар, наводи агенција, преноси Танјуг.
Прочитајте ОВДЕ шта Тепићка поручује Вучићу у вези кривичног гоњења Зобенице
Извор: Танјуг