Најновије

Израел анектирао део Сирије, Иран се опоравља, Русија се повлачи, Турска чека, Запад аплаудира

Израелски министар одбране Израел Кац рекао је 13. децембра да је наредио војсци да се припреми да остане на сиријској страни планине Хермон током наредних зимских месеци, јер Израел има за циљ да спречи да погранични регион падне у погрешне руке након изненађујућег колапса Асадов режим.

Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) покренуле су операцију у Сирији само неколико сати након пада режима, заузевши сву тампон зону дуж Голанске висоравни и покренувши стотине напада на базе и опрему сада распуштенe Сиријске арапске армије.

У саопштењу, Кац је рекао да „због онога што се дешава у Сирији, постоји огроман безбедносни значај за наше држање врха Хермон и мора се учинити све да се осигурају припреме ИД у тој области, како би се омогућило трупама да тамо остану у тешким временским условима.”

Он је наредио овај потез током процене коју је одржао дан раније са начелником штаба ИД, генерал-потпуковником Херцијем Халевијем и другим највишим официрима.

Арапски медији јавили су да се израелске трупе спремају да прошире своје операције у јужној Сирији на покрајину Дара.

У међувремену, непроверени видео који кружи друштвеним мрежама наводно приказује човека из друзског села Хадер у сиријској тампон зони који тражи да буде припојен израелској страни Голанске висоравни.

Пред великом гомилом, овај човек је рекао да је Израел „мање зло“ са којим се заједница суочава – а веће зло су очигледно исламистички побуњеници који тренутно владају земљом.

До сада није било никакве реакције нове сиријске владе на храбре потезе Израела у ратом разореној земљи.

Док Израел ради на проширењу своје контроле у ​​Сирији, изгледа да се Русија припрема за најгоре. Велики конвоји руских снага, укључујући јединице Националне гарде - Росгвардија-, повукли су се 13. децембра из главног града Дамаска, као и провинције Хомс ка обали.

Руске базе у луци Тартус и аеродрому Хмејмим и даље раде. Међутим, сва околна подручја држе побуњеници.

У међувремену, у северној и источној Сирији су заустављени сукоби између Сиријских демократских снага (СДФ) предвођених Курдима и Сиријске националне армије (СНА) коју подржава Турска.

Поред тога, команда СДФ-а, коју подржавају Сједињене Државе, изразила је своју отвореност за разговоре са новом владом у Дамаску. Такође нема извештаја о било каквим инцидентима између групе и побуњеника.

Све у свему, Сирија је још увек далеко од стабилне. Експанзија Израела представља озбиљну претњу јединству земље. Будућност земље ће вероватно бити одређена у наредних неколико недеља. Сваки покушај било које стране да доминира и влада сама вероватно ће довести до проблема.

Извор: Правда/Southfront

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА