„Са руским агресивним ратом против Украјине и другим безбедносним изазовима по наш континент, политика проширења, једно од најефикаснијих геополитичких оруђа ЕУ, добила је нови и снажан подстицај. У том смислу, Западни Балкан ће бити геостратешки лакмус тест за Европску унију. Само интеграцијом овог региона у нашу породицу ЕУ можемо да обезбедимо стабилност и просперитет нашег континента“, поручили су министри у писму у које је Тањуг имао увид.
Они су нагласили да у потпуности подржавају то што је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен задужила комесарку Кос да унапреди процес проширења „у наредним критичним годинама, надовезујуци се на обновљени замах“ и да ради на постепеној интеграцији.
„Наставићемо да подржавамо још динамичнији, кредибилнији и ефикаснији процес проширења. Дошло је време за одлучујући напредак, а ми ћемо наставити да помажемо региону у постизању следећих суштинских корака на њиховом путу приступања ЕУ“, поручује се у писму.
У том смислу министри су позвали на јасну агенду и временски оквир за пуну примену Плана раста и унапређење постепене интеграције у јединствено тржиште, као и у друге политике ЕУ, када се испуне сви неопходни услови.
Они сматрају да би то требало да обезбеди опипљиву перспективу чланства у ЕУ и произведе видљивије резултате за грађане Западног Балкана, посебно младе, као и да допринесе јачању њихове подршке ЕУ.
У циљу испуњења ових циљева, подстичу партнере са Западног Балкана да убрзају неопходне реформе, ангажују се у регионалној сарадњи, негују добросуседске односе кроз помирење и решавање отворених питања и спроводу заједничко регионално тржиште које је „одскочна даска ка јединственом тржишту“.
У писму се позива и на продубљивање ангажмана и сарадње у заједничкој спољној и безбедносној политици (ЗСБП) и предлаже да се партнери са Западног Балкана позову на неформалне размене мишљења приликом састанака Савета ЕУ за спољне послове и неформалних састанка шефова дипломатија ЕУ, такозваних Гимнич састанака, како би се разговарало о безбедности и отпорности Европе у контексту глобалних изазова.
Министри се залажу и за редовније и структуриране неформалне размене мишљења, сарадњу кроз Политички и безбедносни одбор, дијалоге о ЗСБП и заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици, заједниче пројекте, а предлажу и повећање присуства и видљивости ЕУ на Западном Балкану "кроз чешће и координисане министарске посете.
Министри су оценили да би проширење ЕУ, као један од главних приоритета у предстојецем институционалном циклусу, требало да се одрази у следецем вишегодишњем финансијском оквиру ЕУ и предложили и боље усмеравање ИПА средстава како би се олакшало шире учешће партнера са Западног Балкана у програмима и агенцијама ЕУ.
Истовремено се наводи и да је „неопходан процес унутрашње реформе у ЕУ“ који би требало да напредује паралелно са процесом приступања, али да се не сматра предусловом за проширење.
Оценили су и да ЕУ мора да припреми грађане за будућа проширења и поручили да кампања комуникације не би требало да укључи само институције ЕУ и земље чланице ЕУ, већ и партнере са Западног Балкана.
Прочитајте ОВДЕ више о студентским блокадама
Извор: РТВ / Танјуг / Косово Онлајн