У документу у који је Јуроњуз Србија имао увид, истиче се и да је стратешко партнерство између Европске уније и Западног Балкана важније него икада пре, имајући у виду радикалну промену геополитичке ситуације, руске агресије на Украјину и сукоба на Блиском истоку.
„Будућност Западног Балкана је у нашој Унији. Још једном потврђујемо наше пуно и недвосмислено опредељење за чланство Западног Балкана у Европској унији", стоји у тексту декларације за коју се очекује да ће бити усвојена на Самиту ЕУ-Западни Балкан у среду, 18. децембра.
Такође, наведено је да је у заједничком интересу убрзање процеса приступања, засновано на кредибилним реформама партнера, правичним и строгим условима и принципима сопствених заслуга.
Европска унија поздравља одлучност партнера са Западног Балкана да се посвете основним европским вредностима и принципима, у складу са међународним правом.
„Владавина права, слобода изражавања, независни и плуралистички медији, родна једнакост и снажна улога цивилног друштва су кључни за осигурање функционалне демократије“, додаје се.
Како се наводи, проширење ЕУ је геостратешко улагање у мир, безбедност, стабилност и просперитет.
Споразуми у дијалогу морају да се примене
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, у декларацији се наводи да постигнути споразуми морају да буду спроведени, нарочито Споразум о путу ка нормализацији и анекс примене.
У тексту се говори и о Инструменту за реформу и раст за Западни Балкан, у вредности од шест милијарди евра, и поручује да је ЕУ спремна да размотри даље предлоге за унапређење економске интеграције региона са ЕУ, дате у складу са Планом раста, под условом да партнери спроведу своје реформске агенде и ускладе се са правилима јединственог тржишта ЕУ.
Партнери из региона позивају се да унапреде регионалну економску интеграцију кроз заједничко регионално тржиште, одрже конструктивну сарадњу у Цефти, а лидери изражавају задовољство због тога што ће се ускоро још партнера придружити Јединственом подручју плаћања у еврима.
ЕУ је поручила и да ће наставити да подржава партнере са Западног Балкана како би помогла у ублажавању утицаја који руски рат против Украјине има по њихове економије, друштва и безбедност, као и да ће наставити подршку кроз Инструмент претприступне помоћи, Економски и инвестициони план, Пакет енергетске подршке и Европски мировни фонд.
Заједничко управљање миграцијама
У бриселској декларацији се позива на јачање сарадње у управљању миграцијама, а како се истиче, потребне су одлучне акције за усклађивање визне политике, борбу против кријумчарења миграната, трговине људима и свих облика тешког и организованог криминала.
ЕУ и партнери се такође обавезују да ће ојачати сарадњу у борби против тероризма и насилног екстремизма.
У тексту се подсећа да је Европска унија најблискији партнер Западног Балкана, највећи улагач и трговински партнер, као и главни донатор, па се паррнери из региона позивају да то учине видљивим јавности.
У области енергетике, партнери са Западног Балкана треба да искористе механизам ЕУ за заједничку куповину гаса и течног природног гаса како би смањили своју зависност од руског гаса, стоји у тексту.
Прочитајте ОВДЕ о предизборним тензијама у Хрватској
Извор: Косово Онлајн