Овај извештај Амнести Интернатионала пренео је и британски Гардијан у коме се наводи да српске власти користе ове софтвере за праћење и надзор активиста.
Поменути шпијунски софтвер је, према Амнестију, развила БИА уз помоћ израелске компаније, а намењен је за шпијунирање Андроид уређаја.
„Власти у Србији користе ове алате систематски против мирних демонстраната који су већ пречесто због свог активизма подвргнути неоправданој криминализацији. Ова незаконита пракса дигиталног надзора и прикупљања података усмерена против цивилног друштва крши људско право на приватност и заштиту личних података, и дубоко утичу на друга права и слободе, укључујући право на слободу изражавања, удруживања и мирног окупљања“, стоји у извештају Амнестија.
Амнестy Интернатионал је до новембра 2024. форензички анализирао више од 20 уређаја чланова цивилног друштва, углавном Андроид уређаја. Потврђена су четири случаја коришћења НовиСпy софтвера између фебруара и новембра 2024, а на додатним уређајима пронађени су трагови неуспелих покушаја инсталације НовиСпy софтвер.
Након објављеног извештаја огласила се и БИА која је у потпуности одбацила тврдње Амнестијевог извештаја, нагласивши да садржај извештаја карактерише „тривијалан сензационализам“ и оценила да он указује на „сврху Амнести Интернешенал, која се огледа у раду за интересе појединих агенција и група за притисак“.
Из БИА су додали и да агенција ради искључиво у складу са законима Републике Србије.
БИРН је данас објавио чланак у коме наводи да је четворо активиста било мета постављања НовиСпy софтвера.
Они су послали и упит компанији Цаллибрете у вези Амнестијевог извештаја.
“Ако је ово заиста случај, Србија је прекршила уговор и ми ћемо поново проценити да ли је то земља са којом ћемо радити”, стоји у одговору компаније Целлебрите на упите БИРН-а.
Прошле године је такође упозоравано да наше безбедносне службе користе шпијунске софтвере Пегазус и Предатор које су такође развиле израелске компаније.
Реаговали МУП и БИА
На извештај међународне организације за заштиту људских права Амнестy Интернатионал, у коме се наводи и да власт у Србији користи технологију за пришлушкивање и шпијунирање као начин дигиталног надзора над новинарима и активистима цивилног друшва, реаговали су из Министарства унутрашњих послова и Безбедносно-информативне агенције, који саопштавају да форензички алат користе искључиво у складу са законом.
Иако у извештају “Дигитални затвор: Присмотра и гушење цивилног друштва у Србији”, Амнестy Интернатионал пише да српски МУП користи форензички алат за извлачење података из мобилних телефона и да власти користе технологију за прислушкивање и шпијунирање и тактике дигиталне репресије као инструменте шире државне контроле усмерене на цивилно друштво, из МУП-а и БИА-е то демантују.
“У вези са извештајем Амнестy Интернатионал који се односи на коришћење форензичког алата, МУП обавештава јавност да се у оквиру Националног центра за криминалистичку форензику, Управе за технику, МУП Републике Србије форензички алат користи искључиво у складу са Закоником о кривичном поступку Републике Србије. Такође, напомињемо да се на исти начин форензички алат користи и у другим полицијама света, те да су наводи у извештају Амнестy Интернатионал апсолутно нетачни” – саопштавају.
Слично саопштење објавила је и БИА, која извештај оцењује као тривијални сензационализам, а наводе називају бесмисленим.
“Поводом „извештаја“ Амнестy Интернатионал Безбедносно-информативна агенција може само да констатује да тривијални сензационализам његовог садржаја указује на сврху Амнестy Интернатионал која се огледа у раду за интересе појединих агенција и група за притисак. Безбедносно-информативна агенција ради искључиво у складу са законима Републике Србије и стога нисмо у стању чак ни да коментаришемо бесмислене наводе из њиховог текста, као што и иначе не коментаришемо сличне садржаје” – саопштила је БИА.
Прочитајте ОВДЕ шта Трамп каже о бизнисменима
Извор: Правда / Данас / ФАР