Гости емисије, Давид Делимеђац са Факултет политичких наука, Милица Пендић са Филолошког факултета и Лука Вуксановић студент са Математичког и Филолошког факултета, на почетку емисије говорили су о позиву председника на разговор, о њиховим захтевима, као и о документацији везаној за надстрешницу која се обрушила и убила 15 људи у Новом Саду, а чији део је Влада Србије недавно објавила.
Упитани да ли им пада на памет да одговоре на позив Вучића и оду код њега на разговор, Делимеђац је рекао да им тај позив није ништа значио.
„Тај позив нам није био интересантан, јер наши захтеви нису били упућени председнику, већ су били упућени институцијама које би требало да се баве тим стварима. Ми нећемо своје мишљење мењати док сви захтеви не буду испуњени. Председник републике није надлежан“, истакао је он.
На то се надовезала Милица Пендић, додавши да не би рекла да је председник озбиљно схватио да они са њим лично немају о чему да разговарају, док се Вуксановић сложио са колегама и поручио да студентски колектив не жели ни са ким конкретно да разговара, већ да се они обраћају систему.
На питање да ли је председник у праву кад каже да студенте није занимало шта има да им каже, Пендић је рекла да њу лично није занимало шта он има да каже већ шта они имају да кажу.
„То је покушај да се наша важност у потпуности смањи, да су захтеви испуњени и да су урадили све што је до њих – па није тако“.
Говорећи о техничкој документацији о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду која је објављена на сајту Владе, она је упитала: „Где је тих осталих 600 и нешто докумената од 857 постојећих? Где су уговори са страним компанијама? Ми не видимо у тој документацији конкретно о самој надстрешници. Ми смо рекли борба за правду је почела и наставља се“.
Давид Делимеђац је додао да је председниково обраћање било нека врста перформанса.
„Међу 195 докумената се нису нашли они најпроблематичнији, тако да је студентима у току његовог говора већ било јасно да нема ништа од испуњења захтева. Процесуирања лица који су напали студенте је захтев који се директно односи на студенте. Пошто су захтеви на свим факултетима у скоро истој форми прихваћени – наш одговор је да ништа није испуњено до краја“.
Вуксановић је истакао да студенти дефинитивно немају примарне и секундарне захтеве и да самим тим нема најбитнијег.
Он је напоменуо да је већ изашло доста стручњака који су прелиставали документацију и да они већином говоре да је она непотпуна.
„Колико сам ја упућен, Тужилаштво и Народна скупштина су задужени за неке од тих ствари. Нема смисла да председник у наше име каже да су захтеви испуњени. Највећа проблематика је да неко некога мора ту да матира. Недостатак дијалога је један од највећих проблема нашег друштва“, истакао је Вуксановић.
Делимеђац је рекао да они већ дуго, скоро пола живота, играју шах са истим играчем.
„Мислим да смо довољно дуго у томе да су ти потези довољно излизани да више не пролазе, јер ми цело наше детињство гледамо те потезе. Тај мат не значи ништа, ми се не обазиремо на њега. Ми смо успоставили став да то што председник говори није релевантно за нас, он при свом говору крши Устав. Њега највише боли што се не обазиремо на њега. Конкретно у вези прва четри захтева обраћамо се тужилаштву“.
Студенти су прокоментарисали и оставке напредњака Дамира Зобенице, Александра Јокића и Милије Колџића, а на ту тему се надовезало и питање вере у промену, и нада у институције од којих очекују одговор.
Вуксановић је оценио да су њихове оставке „дефинитивно вид притиска који су студенти извршили, али да што се тиче захтева студенти нису флексибилни“.
“ То што су они дали оставке нама даје подстрек али нам у том неком другом смислу ништа не значе“, рекао је он.
Напомињујући да власт губи на легитимитету, Пендић је упитала: „Да ли можемо добити документе где ћемо видети да ли су људи који су напали студенте Факултета драмских уметности процесуирани? Да ли постоји нека казна? Ми захтевамо кривичну и моралну одговорност“.
Упитан да ли се појавиљују нови батинаши, неки нови Милије Колџићи, Делимеђац сматра да власт шаље двосмислену поруку.
„Ја бих рекао да су и те оставке део перформанса. Перформанс је за јавност и за ширу масу, а онда имате да људе који долазе на блокаде нападају батинаши СНС-а. У демократским друштвима политичари када поднесу оставку кажу – ја сам крив за то. А овде имамо само перформативно подношење оставки“, објаснио је он.
Вуксановић је на питање да ли на пленуме долазе убачени људи рекао да је „немогуће да дође њих довољно да се надгласа здрав разум“.
„Наше функционисање није сигурно било беспрекорно, али је поента што смо успели да чак и кад се не слажемо, да на крају останемо сви заједно. И да се појави неки батинаш, јако лако ће се видети и заправо би тиме нама помогли. Највиши циљ мора да буде дијалог и долажење до истине“, објаснио је он, док је Милица Пендић додала да су декани и професори недвосмислено уз студенте, и да је из дана у дан, њихова подршка све већа, а да је циљ студената – здраво друштво.
Коментаришући недавно истраживање по коме би 70 одсто младих изашли на изборе уколико би се сада одржали, Пендић је истакла да студенти не припадају никоме, сем Србији и да су њихови захтеви политички али нису страначки.
„Ми смо студенти ове земље, и коначно се осећамо као да се наш глас може чути“, нагласила је она, додајући да је питање ко би били кандидати на тим изборима.
„Када би постојао добар кандидат онда бих без проблема изашла. Политичност није једнака страначности. На доста других факултета звучи као да је политика одстрањена од вас. Схватили смо да политика може бити у нашим рукама. Имамо тај колектив у ком видите да се ваш глас бодује. Оваква снага се дуго није осетила“.
Вуксановић је истакао да је њега лично „утукла“ ситуација политике у нашој земљи, и додао да уколико би сада били избори, дефинитивно би се саветовао са својим пленумом који је наш заједнички став, али здрав разум, дијалог и слобода морају да почну да се вреднују“.
„Ако кажете да би 70 одсто младих, по последњим истраживањима, изашло на изборе, а да је раније било доста мање, то говори о овоме шта ми тренутно радимо. Људи се дижу и мени се не чини да ће ово стати. То нам даје наду. Наравно да би изашао на изборе, то питање се мислим међу мојим колегама не поставља али ми је јако драго да се враћа поверење у политички процес. Студенти тренутно држе час демократије“, поручио је Делимеђац.
ПРОТЕСТ СТУДЕНАТА ИСПРЕД СКУПШТИНЕ ВОЈВОДИНЕ: Опозиција тражи смене, полиција у згради (ВИДЕО)
Извор: Данас.рс