Најновије

Како ће Асадов пад користити Кини?

Глас Америке преноси да је пад председника Асада у Сирији био назадовање за кинеску иницијативу Појас и пут. Међутим, кинески стратег професор Ванг Сјангсуи тврди да би то могло да створи нове могућности за БРИ на Блиском истоку и потенцијално да убрза пад униполарне доминације САД.

Дана 8. новембра, сиријске опозиционе снаге заузеле су главни град Дамаск, означивши крај владе председника Башара ел Асада. Истог дана, Кинези Гласа Америке брзо су објавили да је „Кина изгубила савезника“, тврдећи да би кинеска улагања у Сирију претрпела губитке у износу од десетина милијарди долара.

Међутим, кинески стратег професор Ванг Ксиангсуи тврди да је процена Гласа Америке потпуно погрешна. Он верује да сиријска криза уместо тога нуди нове могућности за Иницијативу Појас и пут (БРИ) на Блиском истоку и да би чак могла да убрза колапс униполарне хегемоније САД.

Прво, западни медији преувеличавају стратешку вредност Сирије за БРИ.

Сирија се не налази дуж копнене руте БРИ. Поред тога, Сирија није велика земља која производи нафту. Према статистици Бритисх Петролеума, Сирија је чинила само 0,05% светске производње нафте од 2016. Кинеско Министарство спољних послова је известило да је билатерална трговина између Кине и Сирије износила само 358 милиона долара у 2023. За поређење, укупна увозно-извозна трговина Кине Обим у 2023. износио је 5,94 трилиона долара, према Националном бироу за статистику. То значи да је улога Сирије у кинеској спољној трговини занемарљива, са директним утицајем од само 0,006%. Јасно је да је Глас Америке увелико преувеличао импликације ситуације у Сирији за кинеске прекоморске интересе.

Друго, преокрет у Сирији могао би да ојача сарадњу Ирана и Кине.

У марту 2021. Кина и Иран потписали су 25-годишњи свеобухватни план сарадње. Међутим, напредак у одређеним областима, посебно у индустрији нафте и гаса, био је спор због неслагања око цена и развоја инфраструктуре.

Пре три године, Иран није био вољан да се упусти у конфронтацију пуног размера са САД или војни сукоб са Израелом. Али грађански рат у Сирији је фрагментирао иранску сферу утицаја, загњуривши га у смислу кључних националних интереса.

Како директни сукоб са САД и Израелом постаје све неизбежнији, потреба Ирана за сарадњом са Кином ће расти, стварајући већу хитност за суштинску сарадњу. Ово је корисно за унапређење иницијативе Појас и пут. Раније је један од највећих изазова за БРИ био то што је Кина морала да објасни земљама Блиског истока да користи од промене статуса кво надмашују ризике, остављајући је у пасивној позицији током преговора. Сада, ако превирања у Сирији појачају осећај хитности међу међународним заједницама, оне ће бити склоније сарадњи са Кином, што би значајно користило експанзији БРИ.

Треће, израелски опортунизам у Сирији ће продубити америчко уплитање на Блиском истоку, убрзавајући пад америчке хегемоније.

Како преноси Ал Џазира, 8. децембра израелске снаге су заузеле подручје Голанске висоравни под контролом Сирије. Ово је први отворени улазак израелских копнених снага на сиријску територију од Јом Кипурског рата. Такав војни подухват сигурно ће погоршати тензије између Израела и арапског света. У наредне четири године ово би могло да изазове још сукоба, стварајући додатни терет помоћи за САД док подржавају Израел. У међувремену, Бела кућа неће имати другог избора осим да плати рачун, пошто Трамповом администрацијом доминирају произраелски званичници. Будући амерички амбасадор у Израелу Мајк Хакаби и државни секретар Марко Рубио су упорне присталице Израела, а чак је и Трампова ћерка удата у јеврејску породицу.

Од Рима до Британије, пропадање сваког царства почиње нескладом између амбиција и способности. Трамп је признао да би раширивање ресурса у Украјини и Израелу ослабило САД у њиховој конкуренцији са Кином и настојао је да се поново фокусира кроз своју политику „Америка на првом месту“. Међутим, израелски опортунизам у Сирији ће га онемогућити да оствари ову визију, јер ће Израел увек имати предност над САД у тренутној администрацији.

Проф. Ванг истиче да неће бити другог „америчког века“. Оно што следи неће бити ни „кинески век“, већ истински мултиполарни свет. Оно чему смо сведоци у Сирији је чир у светском поретку који предводе САД. С обзиром да је Сирија сада подељена на различите фракције, сведоци смо урушавања старог поретка, који тек треба да створи нови. Током ове прелазне фазе, нације имају значајне могућности. Међутим, евидентно је да ће се мултиполарност појавити као доминантни глобални тренд.

Извор: Правда/thechinaacademy.org

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА