Најновије

ШИПТАРСКИ ЦИРКУЗАНТИ У АКЦИЈИ: Покренули петицију да Косово промени име у Дарданија

Око 1.000 грађана у Приштини потписало је досад петицију да тзв. Косово промени име у Дарданија, а међу потписиницима су и неки бивши посланици, преноси Газета експрес. Оно што је историјски факт је то да Албанце нико никада у историји није звао Дарданцима, нити су они икада пре сами себе звали Дарданцима, све практично до модернијег периода када се јављају озбиљније сецесионистичке политичке платформе на простору КиМ и интересне групе које зарад полагања права на територију Косова и Метохије стварају лажни историјски контекст кроз кампању стварања новог лажног албанског идентитета "Дарданаца", јер се некадашња древна Дарданија налазила управо на простору данашњег Косова и Метохије. Трагикомедија, али политички гледано, у питању је врхунски опасна ствар.
Приштина

Приштина

Са прикупљањем потписа започето је јуче у центру Приштине, а циљ организатора је да сакупи 10.000 потписа и доставе их Скупштини која би се о томе потом изјаснила.

Предвиђено је да након Приштине, потписивање петиције буде организовано и у другим општинама, преноси Косово онлајн.

Квази-историјска фантазма о повезаности Албанаца и Дарданије је наставак кампање изградње лажног идентитета зарад измишљања лажног историјског контекста за полагање права на територију Косова и Метохије. 

Древна Дарданија се јесте налазила на простору Косова и Метохије и то је једино што заправо Албанце мотивише да се идентификују лажно са Дарданцима.

Међутим, Албанои племе по којем се идентификују модерни Албанци је живело ван територије данашњег Косова и Метохије, а Дардани су потпуно друго племе. Познато је и да су Албанои били у рату са племеном Дардани.

Површни квази-научни приступ историјским темама, по чему су познати Албанци, има свој историјат још од Енвер Хоџе и његових процеса насилне албанизације и “илиризације” о чему постоје и изгласане резолуције Уједињених Нација, те посебни извештаји званичника УН-а. Историјско фалсификовање и политичка злоупотреба истог је веома опасна ствар. 

У питању је, у крајњој црти, исмевање албанског идентитета и манипулација нацијом Албанаца. Ниподаштавање и исмевање достојанства албанског народа и идентитета.

Након Другог светског рата, Албанци почињу да дају илирска древна имена својој деци по политичком налогу власти Енвера Хоџе, што представља уникатан случај јавне изградње вештачке нације и фалсификовања историје.

Такође, битно је подсетити да су УН неколико пута позивали званично представнике албанске заједнице на КиМ да прекину са покушајима фалсификовања историје, промене имена географских локалитета, те других сличних активности на простору Косова и Метохије.

Сами Албанци за себе имају неколико имена и представљају случај нације која нема комплетиран национални идентитет. Албанци, Шћипетари, Арбеши, три су имена којима најчешће називају себе.

Колико је ствар уједно и урнебесно смешна, али и патетично трагична показује факт да Албанце никад нико у историји раније није звао Дарданцима, нити су они сами себе икада раније називали Дарданцима, све до последњих пар деценија.

Практично, појам Дарданије се доводи у везу са идентитетом Албанаца када почињу и озбиљне политичке претензије на српску територију Косова и Метохије. Пре тога, не постоји ниједан историјски запис или документ који би показао да су они сами себе, или да их је неко други, називао Дарданцима.

Покушај присвајања идентитета Дарданије је у најмању руку крајње комичан, а показивање потребе за одрицањем од српског имена, појма и речи “Косово” најбоље за себе говори о томе да су Косово и Метохија суштински неодвојиви део Србије. Ова петиција је само још једно тужно сведочење трагедије албанског народа, али и јасна пројекција да промашени пројекат “независно Косово” неће потрајати још дуго, као и све друго што је утемељено на лажима. 

Вјоса Османи, фејк председница, у свом кабинету држи заставу са стилизованим квази-грбовима и ознакама исфантазиране Дарданије, а остало је још само да се освести колико снажно и непогрешиво том заставом сведочи да “Косово је Србија”. 

Прочитајте ОВДЕ редовни дневни извештај МО РФ

Извор: Правда / Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА