Москва и Техеран су изразили забринутост због ескалације ситуације у Сирији, озачивши не опасном, наводи се на сајту Министарства спољних послова Русије у саопштењу о телефонском разговору руског министра спољних послова Сергеја Лаврова и његовог иранског колеге Абаса Аракчија.
"Током разговора, обе стране су изразиле изузетну забринутост због опасне ескалације ситуације у Сирији у вези са терористичким нападом оружаних група у провинцијама Алепо и Идлиб. Потврђена је снажна подршка суверенитету и територијалном интегритету Сиријске Арапске Републике", наводи се у саопштењу.
Министри су се сагласили и о потреби интензивирања заједничких напора за стабилизацију ситуације у Сирији и хитног свеобухватног разматрања ситуације у оквиру формата из Астане. О овоме се Москва договорила са турском страном, будући да је Лавров о овој теми телефоном разговарао са турским колегом Хаканом Фиданом.
"Није спонтана акција"
Како је приметила Елена Супонина, стручњак за Блиски исток и експерт из Руског савета за међународне послове, ситуација у Сирији је заиста тешка, јер је офанзива милитаната, према њеним речима, била "добро припремљена".
"Ово очигледно није спонтана акција, већ давно добро организована војна операција. Међутим, нема сумње да ће Русија, Иран, као и други савезници сиријске владе пружити неопходну подршку", рекла је она за РТ.
Према речима Супонинове, главни разлог заоштравања ситуације у Сирији је то што је ова земља, упркос значајним успесима у борби против тероризма, "у последње време остала подељена".
"И даље има Американаца, који су илегално ту, на истоку САР, а Турци су активни на северу. Штавише, сиријска влада није дала никакву дозволу за ову активност. Са своје стране, Русија и Иран су склопили одговарајуће споразуме са легитимном владом Сирије, њихове војскесу легално у републици", рекао је она.
Сличног мишљења је и виши истраживач Института за оријенталне студије Руске академије наука Владимир Сажин. Према његовим речима, противречности које дуго постоје у Сирији сада су се јасно осетиле и довеле до напада милитаната на Алепо и друге територије.
"Башар ел Асад не контролише целу територију Сирије. Постоје и протурске групе, између којих често долази до сукоба, а постоје и курдске групе, које такође нису уједињене. Постоје снаге које подржавају Американци којима је у интересу подизање тензија у Сирији", оцењује Сажин.
Супонина верује да иза тренутног погоршања ситуације на северу Сиријске Арапске Републике можда стоје САД и њихови савезници, док као други разлог за заоштравање ситуације види чињеницу да су савезници из Хезболаха и Ирана били ометени израелском операцијом у Либану и интензивирањем удара ИДФ-а на иранске циљеве.
"Партнере сиријске владе у виду либанске организације Хезболах и иранских саветника заиста је одвратио сукоб у Либану, као и чињеница да Израел редовно напада иранске циљеве и сиријску територију", рекла је Супонина.
Сажин такође верује да ће у тренутној ситуацији на територији Сирије, позиција Турске играти важну улогу.
"У Сирији постоји сплет противречности и међу страним државама које су, у већој или мањој мери, заинтересоване за Сирију као територију која може да се користи за промовисање својих интереса. У овој фази апсолутно нема смисла било шта предвиђати, јер се ситуација развија веома динамично и повезана је са превише фактора", закључио је стручњак.
КОРУПЦИЈА РАЗОЧАРАВА ГРАЂАНЕ УКРАЈИНЕ: Генерал Марченко о паду подршке војсци
Извор: Рт.рс