Најновије

Шта стоји иза незаконите одлуке ЦИК-а да забрани Српској листи учешће на косовским изборима 9. фебруара?

„Правно посматрано, Српској листи није могуће забранити учешће на предстојећим парламентарним изборима на Косову који су заказани за 9. фебруар.

Српска листа има право да се жали Изборном панелу, као другостепеном органу. Верује се да ће Изборни панел преиначити одлуку ЦИК-а јер је противправна. А последња инстанца је Врховни суд ком се може уложити жалба. Правна јавност на Косову је већ заузела став да је одлука незаконита“, каже за Данас политиколог са КИМ Огњен Гогић.

Уколико је одлука ЦИК-а незаконита и оборива, поставља се питање шта је позадина те приче. Према ставу појединих наших саговорника Аљбин Курти , косовски премијер на овај начин настоји да подигне рејтинг Покрету Самопредељење, док други оцењују да косовски премијер на овај начин помаже председнику Србије у скретању пажње са велике друштвене кризе и протеста који дрмају Србију.

Да подсетимо Централна изборна комисија Косова (ЦИК) у понедељак није потврдила изборну листу партије Српска листа за учешће на парламентарним изборима 9. фебруара, јер су се томе успротивили представници владајуће странке, Покрета Самоопредељење,, наводећи да она не признаје државу Косово, да никада не користе званични назив за Косово и да никада нису осудили догађаје у Бањској.

Овакву одлуку ЦИК-а одмах су осудили представници ЕУ и САД , наводећи да би процес овере требало да се заснива на правним стандардима и процедурама, а не на политичким разматрањима. Они сматрају да сви квалификовани кандидати морају имати прилику да учествују на слободним и фер изборима, у складу са законом Косова и његовом равноправном применом.

Негодовања су стигла и из Београда, а Српска листа најавила је да ће се жалити на незакониту одлуку ЦИК-а о забрани учешћа на изборима .
Председник СЛ Златан Елек, верује да је то урађено, како каже, по налогу косовског премијера, а све у циљу – „стицања лаких политичких поена“. Навео је да одлука ЦИК-а нема упориште у закону и да је то институционално и правно насиље“ над српским народом, али и, како каже, над Српском листом.

Спочитава му се, како је рекао Елек, то што је у видео спорту поводом избора посланика, односно кандидата за посланике на овој листи за изборе – користио термин – „Косово и Метохија“.

„Ја мислим да је тај термин Косово и Метохија потпуно легалан, зато што он представља топоним“.

Такође, спочитано му је и то што је уместо „живела Република Косово“, рекао „живела Република Србија“. Ништа од изреченог, како је објаснио, није „кршење закона“, и услед тога – не може бити разлог због којег је Српска листа елиминисана.

Обзиром да забрана учешћа Српске листе на косовским изборима није у складу са законом, а долази у тренутку великих протеста у Београду, осванули су коментари да одлука ЦИК-а заправо представља тренутну Куртијеву услугу Вучићу.

Намера је, како поједини саговорници Данаса кажу да се скрене пажња са велике друштвене кризе у Србији на катастрофалан третман Срба на Косову. На крају ће, како кажу, Српска листа добити потребан сертификат и учествовати на фебруарским изборима.

Гогић: Друштвена криза у Србији је толико велика да ни експлозија у Зубином потоку није са ње скренула пажњу

„Тезе које се чују у јавности о договору између Вучића и Куртија су интелектуална лењост. Лакше је износити такве сензационалистичке оцене него уложити напор у анализу“, сматра Гогић. Он подсећа да је статус Косова предмет историјског сукоба између Срба и Албанаца који траје деценијама.
„Није све почело од Вучића и Куртија. Несумњиво је да би Самоопредељење било препоносно када би својим бирачима могло да каже да је елиминисало из политичког живота Српску листу. Ако је Изборни панел или Врховни суд врате у процес, онда ће Курти рећи да су институције Косова окупиране и да само он брани Албанце. Из ове приче у сваком случају излази као победник који ће нешто имати за своје бираче“, објашњава политиколог Гогић за Данас.

Додаје и да Курти овим потезом даље наноси штету својој међународној репутацији, јер је комплетан дипломатски кор на Косову реаговао негативно.

„Тешко је замислити да би Курти због Вучића подносио такву жртву. А када је реч о Србији, друштвена криза је толико дубока да ни Косово не може да служи за скретање пажње. Ни експлозиција у Зубином Потоку није у томе успела. Ситуација са Српском листом, ипак, брине само мањи део грађана Србије тако нема потенцијал да доведе до неке националне хомогенизације која би прекрила све друге теме“, наводи саговорник Данаса и још једном подсећа да је Канцеларија за регистрацију партија, као стручно тело Централне изборне комисије установила да Српска листа и њени кандидате испуњавају услове за учешће на изборима, док су се чланови ЦИК-а руководили политичким разлозима када су одбили да потврде учешће Српске листе, јер правних препрека нема.

Шехоли: ЦИК је само још више хомогенизовао Србе на КиМ

Да је одлука ЦИК- а незаконита и оборива сматра и Фатмир Шехоли, политички аналитичар и директор Института за афирмацију међуетничких односа на Косову.
„Одлука ЦиК-а о забрани Српске листе да учествује на изборима, када би имало доказа била би меродовна. Мислим да ће СЛ, ипак, учествовати на изборима. Овим потезом ЦИК је само још више хомогензовао Србе на Косову да гласају сви за Листу Српска“, каже Шехоли.

Он сматра да је овим потезом ЦиК помагао и Вучићу да сада каже револтираним протестантима у Србији“ ето Срби на Косову су угрожени, а ви протестујете у Србији „.
„Сама чињеница да су се одмах огласиле амбасаде Америке, Немачке, ОСЦЕ итд ,да је овај потез ЦиК-а је мотивисан политички, говори да ће се ЛС да се жали и да ће након жалбе да им се омогући учествовање на изборима“, оцењује Шехоли.

Анђелковић: Преусмеравање пажње српске јавности са борбе за демократију на лажне патриотске приче

Драгомир Анђелковић, политички аналитичар сматра да „Курти, свом политичком пријатељу Александру, накарадно прозваном од стране својих полтрона Аца Србин, помаже да поново покуша да преусмери пажњу српске јавности са борбе за демократију на лажне патриотске приче, које већ дуго користи за гажење како националних тако и демократских интереса грађана Србије“.
„Српска листа није никакав бранилац интереса нашег народа и наше државе на Косову и Метохији. Она је пуки инструмент Вучићеве политике, а она је, полазећи од Устава Србије, несумњиво велеиздајничка по питању јужне српске покрајине. Како би му Вашингтон и Брисел толерисали аутократску и криминалну владавину, режим је албанским сецесионистима предао и север Косова, који су Срби пре доласка Вучића на власт потпуно контролисали“, истиче Анђелковић.

Отуда, како каже, Српска листа која је само локална трансмисија квислиншке власти у Београду, ништа не користи Србима на КиМ па и њено (не)учешће на косовским изборима је стога небитно.

„Вучић и Курти, геополитички партнери у вези са распарчаванајем Србије, вештачки праве велику причу око наводног неучествовања Српске листе на изборима на КиМ“, закључује Анђелковић.

ОЧАЈ У ВСУ! Украјински војници у очају сами себи одузимају живот (ВИДЕО)

Извор: Данас.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА