Необично је да је извештај са састанка на друштвеним мрежама објавио Душан Кокот, председник Независног синдиката просветних радника Србије, који је оштар критичар репрезенативних синдиката.
Аутентичност тог документа је потврдио за Данас један од представника репрезентативних синдиката, рекавши да је у току изјашњење чланства о изнетим предлозима.
Уколико буду прихваћени то ће бити пут за излазак из штрајка у коме су школе још од новембра.
Састанак је одржан на захтев репрезентативних синдиката са циљем да се разговара о постојећој ситуацији у просвети када је реч о основним и средњим школама, размотре модалитети за превазилажење тренутних проблема и поставе се основе за даљи развој образовања у Србији.
“С обзиром на различита разумевања шта је потребно нашем образованом сектору и који су приоритети, као и прилично расутим ингеренцијама различитих ресора, а који се сви тичу квалитета образовања и статуса просветних радника, одржан је састанак са председником Републике Србије, како би се договорила платформа која ће јасно идентификовати све ствари које морамо да урадимо до 2027. године да би: вратили поверење просветних радника у то да је образовање један од кључних приоритета за државу Србију, обезбедили да млади људи желе да се постану просветни радници и унапредили резултате нашег образовног система (бољи резултати наших ђака)”, пише у документу.
Синдикати су председнику Републике представили своје виђење кључних проблема, а који примарно обухватају материјални положај наставника, односно изједначавање почетне плате наставника са републичком просечном платом. Поред тога, изнети су и предлози који се односе на важност што скоријег потписивања Посебног колективног уговора (истиче 5. марта 2025.), као и сагледавање других мера које би допринеле унапређењу квалитета образовања и бољих резултата ученика, између осталог, смањење администрације, укрупњавање норми, вредновање просека уместо успеха, реформу наставних планова и програма, као и привлачење квалитетних младих људи у наставнички позив.
Након дискусије, узимајући у обзир важност образовања коју председник Републике препознаје, а са циљем да наставници у основним и средњим школама убудуће могу да се фокусирају на квалитет рада са ученицима уместо да брину о висини својих плата, председник је предложио доношење заједничког документа којим би се обезбедило повећање плата наставног кадра у основним и средњим школама у износу од 10 одсто, од 1. октобра 2025. године.
Сагледавајући да ће уз повећање од 11 одсто планирано буџетом за 2025. годину, почетна плата наставника у јануару 2025. износити 96.216 динара, као и да је предвиђено да ће просечна плата у Републици Србији у јануару 2025. године износити око 105.000 динара, а током 2025. године достићи висину од око 108.000, председник је предложио да се обезбеди додатно повећање плата наставника од 1. октобра 2025. године у износу од 10 одсто, којим би почетна плата наставника у основним и средњим школама износила 105.838 динара.
Стручни сарадници у основним и средњим школама ће добити једнако повећање плата од 1. октобра 2025. године, односно у износу од 10 одсто с обзиром на важност и сложеност послова које обављају када је реч о васпитној, дисциплинској улози и подршци коју пружају ученицима.
Обећава се и даљи раст плата плата у просвети, од 1. јануара 2026. године, заједно са другим јавним секторима.
“Повећање плата које се сваке године разматра у односу на раст, у складу са Посебним колективним уговором, а утврђује се усвајањем буџета за наредну годину или ребаланса буџета, наставиће да обухвата наставнике као и цео сектор образовања, без обзира на повећање плата наставника које би претходило 1. октобра. Овим би се обезбедио континуиран раст и константно одржавање висине плата наставника у односу на републичку просечну плату”, наводи се у извештају.
Понуђено је и да се припреми свеобухватна платформа која ће адресирати кључне проблеме и јасно дефинисати активности и одговорности до 2027. године везано за недостатак кадрова, поштовање и ауторитет просветних радника, квалитет образовања и резултате ученика, смањење администрације и измену законске регулативе.
На списку предлога је и потписивање Посебног колективног уговора на Дан Светог Саве 27. јануара 2025. године. Договор о потписивању ПКУ овог датума подразумева да ће се све активности везано за формулисање одредби завршити најкасније до 20. јануара 2025. године, стоји у документу.
Поред Александа Вучића, састанку су присуствовали Ана Брнабић, председница Народне скупштине, Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете , Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финансија, Ивица Којић, шеф Кабинета председника Републике, Јована Цилић Радоњић, саветница председнице Народне скупштине и представници репрезентативних синдиката образовања.
СТРАТЕШКИ УСПЕХ НА ВРЕМЈЕВСКОМ ПРАВЦУ: Руска војска напредује на свим секторима
Извор: Данас.рс