Како се наводи, штавише, уз напоре земаља Колективног запада ситуација још увек има негативне трендове развоја.
Истиче се да се и даље дешавају раније забележена и широко распрострањена кршења права Руса, као што су одбијање пружања широког спектра услуга (образовних, медицинских, банкарских и других), увођење мера против руског бизниса.
Осим тога, додаје се да је ту и заплена имовине руских држављана, принуда на јавно покајање и осуда поступака руских власти, искључивање са спортских такмичења и културних догађаја, и све то, како наводе, под лицемерним захтевима да се представници Русије одрекну своје земље.
"У светлу демонстративне подршке Запада неонацистичком режиму у Кијеву, најрусофобичнији курс спроводе Пољска, балтичке земље, Украјина и низ других држава. Међу њима је, последњих година Аутономна покрајина Косово и Метохија у Републици Србији, где је уз успостављену србофобију, распрострањена и русофобија", наводи се у извештају.
Међутим, наглашавају у министарству, да су се привремени органи самоуправе у Приштини дуго придржавали антируске линије, видећи Москву као кључног противника самосталности тзв. Косова.
Подсећају да је у септембру 2022. године, влада тзв. Косова пооштрила визне услове за руске држављане, укинувши претходно постојећи безвизни режим за носиоце дипломатских и службених пасоша, боравишних дозвола у земљама шенгена и шенгенских виза за више улазака.
"У фебруару 2022. године, под изговором 'спречавања пропаганде и обезбеђења јавне безбедности', такозвана 'Независна комисија за медиј' тзв. Косова забранила је емитовање свих руских телевизијских канала, чија је главна публика била српска заједница у региону", наводи се.
Осим тога, подсећају и да су 24. септембра 2021. године, кршећи принципе слободе медија, органи за спровођење закона тзв. Косова одбили улазак у покрајину двојици новинара руског ТВ канала "Пет".
Како наглашавају, полицајци тзв. Косова, који су умешани у привођење и премлаћивање руског држављанина, запосленог у Мисији УН на КиМ (УНМИК) М.А. Красношчекова у мају 2019. године, још нису приведени правди.
"Детаљи око овог догађаја још увек нису откривени. Истовремено, на иницијативу руске стране, то питање се редовно покреће на тематским састанцима Савета безбедности УН и у контактима са представницима УН, па је тако у децембру 2021, кршећи међународне правне норме, А.Н. Антонов, Рус који је радио за УНМИК, проглашен персоном нон грата", закључили су у Министарству.
Прочитајте ОВДЕ шта Лавров каже о нуклеарном оружју
Извор: РТ Балкан