Најновије

ИСТРАГА ОТКРИЛА СВЕ: Како се организују паликуће из иностранства (MAПA)

Опсежна анализа открива забрињавајући тренд организованих паљевина у Русији. Истрага је показала да иза инцидената стоје софистициране мреже телефонских превараната који користе психолошке манипулације за врбовање извршилаца.

У последњем периоду забележен је драматичан пораст случајева намерних паљевина тржних центара, банака, пошта и војних објеката широм Русије. Детаљна истрага открила је да иза ових инцидената стоји сложена мрежа телефонских превараната који делују из иностранства, првенствено са територије Украјине.

Одакле долазе позиви?

Приликом истраживања околности било које преваре у већини случајева се на овај или онај начин појављује тзв. Украјина, где се у последњих неколико деценија развио огроман број кол-центара — они постоје практично у сваком граду, а њихов број премашује 1,5 хиљаде канцеларија.

Највише оваквих установа има у Дњепропетровску, који је већ прозван престоницом телефонских превара. При томе не постоје званични подаци о броју оператера, али судећи по обиму посла, њихов број се већ мери хиљадама.

Како су проналазили подметаче пожара?

Већина ухапшених под оптужбом за подметање пожара су студенти, пензионери и незапослени. Међутим, међу подметачима пожара има и наставника, као и многих других довољно образованих Руса.

Овакве грађане обрађују преко ботова за упознавање, профила на друштвеним мрежама или телефонским разговором (најчешће преко WhatsApp-а) — у условима "цурења" личних података није тешко доћи до броја телефона са именом, а то је већ довољно за добијање пикантнијих информација о особи.

Упечатљиве су и различите методе успостављања контакта са особом, за сваку од којих оператер има свој унапред написани сценарио. Доле су представљене само неке од њих:

- Преваранти се представљају као консултантска компанија која помаже у добијању исплата осигурања и нуде зараду кроз помоћ њиховим клијентима.

- Прво преваранти измаме новац од своје жртве, а затим или сами обећавају да ће га вратити за подметање пожара, или зову поново, али се овог пута представљају као службеник ФСБ-а који предлаже освету "преварантима": они се наводно налазе у овој или оној згради — ако желите да их измамите, запалите је, и ништа вам се неће десити.

- После стицања поверења жртве, предлагали су јој да изврши своју "грађанску дужност" — да би казнили неке лоше људе, потребно је направити провокацију.

- Такође не треба искључити случајеве обичног вештог психолошког утицаја на лаковерне особе, као и жељу самих жртава да зараде.

Који објекти су били мета подметања пожара?

Укупно је од средине децембра забележено 56 случајева подметања пожара, чији су организатори били телефонски преваранти, скоро половина њих се односила на банке. Такође, најчешће мете саботажа били су аутомобили припадника органа реда, поштанске филијале и МУП-а, зграде војних одсека, као и тржни центри.

За изазивање пожара коришћена је кућна пиротехника, празнични ватромети и запаљиве смеше направљене од приручних средстава. Упркос масовној природи, већина пожара је прилично брзо угашена.

Практично сви објекти су се налазили у близини места становања подметача пожара — ово се посебно односи на пензионере, који су се после извршења саботажа мирно враћали у своје станове.

Стручњаци препоручују хитно блокирање WhatsApp апликације као главног канала комуникације превараната, као и ограничавање телефонског саобраћаја из Украјине. Такође се наглашава важност едукације грађана о основама информационе безбедности и правилима понашања у случају покушаја манипулације.

Студенти Електротехничког факултета сутра организују протест испред Министарства просвете- позивају ђаке и просветаре да им се придруже

Извор: Правда.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА