Кинеска војска често открива нове технологије крајем године или почетком следеће, као што је био случај с првим фотографијама невидљивог борбеног авиона Ј-20 у јануару 2011. Данас, 13 година касније, сматра се да кинеско ратно ваздухопловство има на стотине Ј-20 у употреби.
All of a sudden China has not just one but two types of 6th-Gen Fighter prototypes flying pic.twitter.com/qiv2PKVrc2
— Fighterman_FFRC (@Fighterman_FFRC) December 26, 2024
Најновији модели и њихов дизајн
Јучерашњи догађај био је изузетно значајан за кинеску војску, јер су на интернету истовремено објављени снимци два различита „невидљива“ борбена авиона с посадом. Ченгдуов модел био је у пратњи Ј-20, док је Шењангов летео са модификованим клоном Сухоја Су-27. Оба модела имају тзв. делта крила без репа, што може смањити радарски одраз авиона. Ипак, овај дизајн долази уз изазове, јер такве летелице захтевају веома сложене контроле лета.
— Justin Bronk (@Justin_Br0nk) December 26, 2024
Приступ развоја и будући кораци
Кина користи сличан приступ као код развоја прве генерације невидљивих авиона. Док је Ченгдуов Ј-20 успео и масовно се производи, Шењангов лакши Ј-35 био је алтернатива у случају неуспеха и можда ће тек постати морнарички ловац.
Развој шесте генерације борбених авиона
Ови нови модели означавају значајан корак напред за кинеску авио-индустрију и њене амбиције да предводи развој шесте генерације борбених авиона. Уз могућности дугог домета, повећане стелт карактеристике и интеграцију са дроновима, ови авиони би могли значајно да промене равнотежу снага у Пацифику.
Говорећи за The War Zone, кинески стручњак за авијацију Андреас Рупрехт рекао је да су борбени авиони из Шењанга и Ченгдуа концептом ближи ловцима него бомбардерима. „Коришћење описа шесте генерације може бити мало преурањено, али мислим да смо сада на тачки када можемо рећи да су Кинези први пут показали своју визију ваздушних борби и ловаца следеће генерације“, рекао је Рупрехт.
Да ли ће нови дизајни постати бомбардери?
Шта ће се даље десити зависи од тога колико добро се нови ловци заиста понашају под стресом конкретне употребе у стварном контексту, али и колико је милијарди долара Пекинг спреман да уложи у један или оба дизајна.
Један или оба модела могла би да постану вишенаменски ловци са озбиљним могућностима ваздух-ваздух. Али могли би да функционишу и као „невидљиви” јуришни авиони. „ПЛАФ развија нове стелт бомбардере средњег и дугог домета за напад на регионалне и глобалне циљеве“, навео је Пентагон у последњем издању свог годишњег извештаја о кинеској војсци.
Далеки „стелт“ бомбардер Кси’ан Х-20 је још увек у развоју и можда се неће појавити у јавности неколико година. „Стелт“ бомбардер средњег домета, такозвани ЈХ-КСКС, остаје мистерија.
Да ли би прототипови који су јуче откривени могли да се развију у бомбардере? Могуће је, закључује Форбс.
Извор: Нова