Наиме, по преузимању власти 2012. године Вучић тада први потпредседник Владе и министар одбране, објавио је, исто као и на РТС-у данас, рат против корупције. У акцијама које су уследиле циљ је био разрешење случаја 24 спорне приватизације на којима је тада инсистирала и Европска унија, а полиција је привела и Мирослава Мишковића што је Вучић тада узимао као кључни показатељ озбиљности ових акција и доказ да више „недодирљиви“ у земљи не постоје.
Данас је свима јасно, судски процеси започети у оквиру „првог рата против корупције“ углавном су остајали или без судског епилога или разрешењем у корист осумњичених, међутим Вучић и СНС су упркос томе задобили велике симпатије народа и експоненцијални раст рејтинга.
У контексту актуелних дешавања, Вучић, а самим тим и владајућа странка, задобили су велики ударац. Чини се да одговор на кризу у земљи, бар тренутно, немају, па се ова изјава председника може протумачити као пропагандни покушај за репарацију имиџа и подизање рејтинга, успут ослањајући се на већ познату и успешну методу.
Студенти и грађани од почетка блокада и протеста инсистирају да је срж проблема и главни узрок трагедије у Новом Саду баш корупција.
Поставља се питање да ли ово може потенцијално да доведе и до испуњења студентских захтева.
Чедомир Чупић, бивши председник Одбора за борбу против криминала и корупције, каже за Данас да је за ову изјаву председника Вучића касно и да од борбе против корупције нема ништа, јер, какао додаје, оно што је тренутну власт довело на ту позицију јесте баш тврдња да „када они буду дошли на власт, да ће разрешити све афере“.
– Нису ни једну решили, а оно са Мишковићем је била једна драмска режија да се задовоље грађани и да мисле да је отпочела борба против корупције, а видели смо да је Мишковић из тога изашао још богатији и то је све пало на терет грађана – објашњава наш саговорник, додајући да у тој борби ништа није постигнуто баш из разлога што је то била чиста демагогија.
Он додаје да је ово само још један покушај обмане грађана, мада, оцењује да су председникове намере овог пута „сви прочитали“ те да је ово само још један показатељ његове немоћи у контексту тренутних дешавања.
– Између осталог, довољно је да само отвори документацију која се тиче овог страшног злочина у Новом Саду – поручује Чупић додајући да исто треба да учини и када су упитању нестала два минута са наплатне рампе Дољевац и расветљавање случаја рушења у Херцеговачкој, случаји за које је већ раније обећао неминовни судски епилог.
Он додаје да се корупција систематски ширила за време Милолшевића, а да је данас у време владавине Александра Вучића она у институцијама консолидована и савршена у свим системима, истичући политички, социјални, економски и вредносни систем. Овде ништа не може да се уради без корупције, додаје.
Наш саговорник подсећа да је јако важно запамтити да се корупција као таква не односи само на материјалну добит већ се ради и о непотизми, привилегијама и страначком запошљавању без реалних основа осим политичке подобности.
– Корупција има много облика. На крају крајева, он склапа уговоре о огромним пројектима и огромним задужењима које нико никад није видео, све су то неке државне тајне – каже Чупић.
Осврћући се и на корупцију унутар институција поручује да је правосудни систем комплетно заробљен од стране власти , а људи који јој нису погодни унутар тих система маргинализовани, додајући да оно што студенти тренутно раде јесте опорављање институција, да на њихово чело дођу професионалци који би тај посао савесно вршили.
Међутим, Чупић стоји при ставу да ово неће довести до испуњења студентских захтева будући да они подразумевају отварање комплетне документације. Он подсећа да, уколико се покаже као истина, сведочење Јелене Танасковић у ком каже да је за функцију у Железници од стране тадашњег ресорног министра Горана Весића била условљена да се инвестицијама не бави већ да те надлежности прелазе на њега у складу са Вучићевим захтевом, већ преставља озбиљу оптужбу против председника када је реч о корупцији.
– Он би сам себе онда морао да преиспита, шта је он радио. То је демагошки покушај. Ово је пре свега порука коју упућује својим сарадницима, али и грађанима да их обмане. И његови су од тога препаднути, односно, они сад не знају ко ће бити жртва тога – поручује, оцењујући да ће те акције служити само да се у јавности прикрију много дубљи проблеми, а да грађани на то не смеју да наседају.
Чупић указује да је оваква Вучићева изјава такође и прекорачење његових надлежности као председника, а да се тренутно налази у непознатој ситуацији и којој су се „његов его и нарцисоидност“ сусрели са студентима који му на његове такве потезе одговарају да се „он ту ништа не пита“.
– Шта он има да обећава као председник Републике када је у питању борба против корупције? То су надлежности Владе, односно ресорних министарства, он може да само да врши апел – каже.
Наш саговорник закључује да ни Вучић ни Српска напредна странка нису држава, већ да су држава институције, а да власт има дужност да одговара грађанима за своје поступке.
Владимир Пејић каже за Данас да рејтинг странке према истраживањима јавног мњења не опада јер протестне акције тренутно воде студенти који од тога немају никакав политички профит, а оне се нису прелиле на опозицију, а да је даље питање да ли ће се то уопште и десити.
Он додаје да је први Вучићев рат против корупције свакако у великој мери допринео расту рејтинга, напомињући да се у свим истраживањима јавног мњења борба против криминала корупције издвојила као приоритетни проблем према оценама грађана.
– Наравно да грађанима прија да то чују, али би им свакако много више пријало да се заправо крене у борбу против корупције – каже наш саговорник истичући да се питање корупције свакако издвојило као кључни узрок за пад надстрешнице у очима грађана.
Пејић поручује да је ово нешто што може имати утицаја на рејтинг, мада да не може то засигурно да тврди јер, како објашњава, „да би нешто утицало на рејтинг политичких актера, грађани морају у то да поверују“.
– То говорим и када причам о опозиционим партијама, грађани прво морају да поверују да они имају добре намере а онда и да имају могућност и то да спроведу. То све истио у овом случају важи и за власт. Прво морају да убеде људе да они верују да то неко заправо хоће и на крају да то и могу да учине. Уколико успеју у то да их убеде, а успеће повлачењем неких потеза и то не про форме већ суштински, онда ће се то свакако одразити и на рејтинг – објашњава, додајући да у супротном може доћи до стагнације или пада рејтинга владајуће странке.
Пејић оцењује да, по питању испуњења захтева студената, комуникација између власти и студената није добра и да је то највећа препрека на путу њиховог испуњења.
– Кад погледате те захтеве студената, они нису нерешиви. Можда је питање да они нису довољно јасно формулисани или да власт не жели да их чује, или пак, они који протестују не желе да се то оконча, али чињеница је да ако постоји добра воља са обе стране, да ти захтеви нису нерешиви – поручује.
Наш саговорнкик закључује да он стоји при уверењу да ће доћи до испуњења студентских захтева у „релативно нормалном периоду“, али да не може да каже шта би након тога могло да уследи.
– Мислим да је и решење ове тренутне кризе, поред комплетне истраге о паду надстрешнице која се подразумева, испуњње студентских захтева и то је онда проблем за опозицију, јер она нема битну улогу у свему овоме. После протеста видећемо како ће власт, а како ће опозиција изаћи из овога – закључује Пејић.
27. БРИГАДА ПОДИГЛА ЗАСТАВУ РУСИЈЕ! Симбол победе у ослобођеној Лозовој
Извор: Данас.рс