Најновије

Док се јавност бавила тучом у Скупштини: У прошлост отишла забрана о изградњи нуклеарки у Србији

Док се јавност бавила тиме ко је кога први ударио на почетку последње седнице Скупштине Србије, и можда успут чула да је усвојен буџет, без расправе и присуства опозиције. У потпуној тишини, у прошлост је отишла забрана о изградњи нуклеарних електрана у Србији, донета три године после чернобиљске катастрофе.

Код нас се реактори хладе врућим скупштинским главама и то пре него што их уопште и загреје здрава, аргументована расправа о укидању 35 година старог мораторијума на изградњу нуклеарки у Србији. Ресорна министарка усвојене измене Закона о енергетици назива револуционарним и најављује да ће нам Французи ускоро објаснити који је начин примене нуклеарне енергије најбољи за нас.

„Отварамо врата могућности да имамо нуклеарне електране у нашем енергетском миксу и ту је пре свега битно да образовне институције узму активног учешћа и да наши научни институти буду активни учесници у креирању наредних корака“, рекла је министарка енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Каже министарка наредних корака, јер ваљда образовне институције и научни институти нису ни морали да буду активни учесници у прављењу првих корака и већ усвојених измена зкона.

„Ми нисмо у јавности имали никакву расправу, ми нисмо чули стручњаке, било у области енергетике, било у области екологије. Оно што је такође чињеница јесте да ми немамо стручни кадар који би се тиме бавио у тако кратком року, тако да се мени чини да у јавности постоји неки страх“, каже новинарка Нове економије Дуња Марић.

Један део стручне јавности поручује да намера државе да гради нуклеарну електрану јесте једина исправна одлука, јер, како објашњавају, други начин да се данас обезбеди континуирано и еколошки прихватљиво снабдевање енергијом, једноставно не постоји.

„У овом тренутку док ми разговарамо има 42 градилишта у свету где се праве нуклеарне електране, оне су прошлост, садашњост, али пре свега будућност човечанства. А сад, с друге стране, оно што је мени жао је да се таква дивна иницијатива, нешто што треба да представља прекретницу у развоју Србије доноси се на овакав начин, јер онда постоји сумња, фали стручна расправа, треба аргументовано приступити томе“, каже стручњак за енергетику Милош Здравковић.

Нуклеарну електрану не можемо и нећемо добити сутра – ваљда ћемо бити спремни да њоме управљамо када дође време, али смо зато увек спремни за управљање испод радара.

Извор: Н1

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА