Најновије

СРПСКИ ИСТОРИЧАР "УМЕЦКАО" ШИПТАРСКЕ КВАЗИ-ИНТЕЛЕКТУАЛЦЕ: Између Илира и Албанаца је размак од 800 година! (ВИДЕО)

Крајњи циљ албанских интелектуалаца који су покренули петицију да Косово промени име у Дарданију је да кроз име и наратив избришу из сећања српски карактер Косова и да вештачки докажу албански континуитет на овом простору, каже за Косово онлајн историчар Александар Гуџић.
Александар Гуџић

Александар Гуџић

Како додаје, ово није новина и тако нешто ће се дешавати и у будућности. 

„Албански интелектуалци већ излазе са тезом да су српске цркве и манастири, заправо албански, а да су их Срби окупирали у неком ранијем периоду, а све то има за циљ да покаже ‘албански континуитет и српску узурпацију’“, оцењује Гуџић.

Он наводи да нема историјских потврда да су Албанци директни настављачи Дарданца, Илира или Пелазга и неких других народа.

„Све оно што албанска научна јавност у Приштини и на Косову покушава да докаже је недоказиво“, каже Гуџић.

Између Илира и Албанаца, како додаје, постоји осам векова разлике, јер се Илири последњи пут помињу у 3. веку, у време цара Диоклецијана, док се Албанци први пут помињу у 11. веку у делу Ане Комнине „Алексијада“ у ком она спомиње „албанион област“.

„У тих осам векова размака у изворима се не спомињу нигде ни Илири, ни Албанци. Присталица сам научног става да Албанци нису директни потомци Илира. Они су се у неком тренутку се појавили на Балкану и населили се, али немамо историјских потврда када и имали су област којом су управљали. Дакле, они су једна нација која је дошла много после Илира и није директно повезана са Илирима“, указује Гуџић. 

Говорећи о Дарданцима, он наводи да је реч о палеобалканском народу који је у неком тренутку сишао са историјске позорнице.

„Није неуобичајено да кроз историју неки народи створе државе, озбиљне империје и да напрасно сиђу са историјске сцене и нестану. Авари су можда најпознатији пример. Они су у неком тренутку владали средњом и источном Европом и деловима Балкана и у неком тренутку сишли са историјске сцене и нестали. У српском народу се одомаћила изрека ‘Нестали ко Обри’, притом се мисли на Аваре. Слично је и са Дарданцима који су имали државу на Балкану, владали делом Балкана и у неком тренутку нестали“, каже Гуџић. 

Косово је, истиче он, подручје најизраженијих националних осећања Срба, односно, света земља. 

„Више од 90 одсто топонима сведочи о српском карактеру Косова, о српском присуству на Косову у прошлости. Последња два века етничка слика Косова је промењена, стицајем различитих међународних, али и унутрашњих околности Срби су отишли са Косова, а на тај упражњен простор су се населили Албанци. Али топоними, цркве, манастири, доказују српско присуство и сведоче српско присуство на Косову“, истиче Гуџић.

Прочитајте ОВДЕ шта српски византолог каже о Албанцима и Дарданији

Извор: Косово Онлајн

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА