Група грађана у Приштини покренула је потписивање петиције да Косово промени име у Дарданија, а тим поводом Пириватрић објашњава да континуитет између романизованог становништва некадашње римске провинције Дарданије и данашњих албанских становника на Косову и Метохији не постоји, нити се према садашњем стању извора, указује он, може доказати а ни поставити нека основана претпоставка о том континуитету.
„Дарданци су старобалкански народ о чијем пореклу се мало зна. Оно се може у неким својим далеким почецима везати за малоазијско становништво али та веза није довољно јасна. У позној антици ради се о романизованом или делимично романизованом становништу које, међутим, нестаје и повлачи се са таласом доласка Словена и са словенизацијом тог подручја, о чему нам сведоче одговарајући топоними. Ту нема трагова албанских топонима и нема протоалбанске лексике, тако да нема ни доказа ни у писаним, ни у археолошким, ни у језичким изворима, језику као споменику, о било каквом континуитету између Дарданаца и данашњих Албанаца. То је један политички конструкт, а историја и научна историографија је о томе већ одавно рекла свој суд који се међутим заборавља“, наводи Пириватрић.
Како објашњава, Краљевина Дарданија обухватала је простор који је касније можда приближно обухватала и римска провинција Дарданија, али указује да су се римски цареви врло често у одређивању граница провинција руководили конкретним потребама управе и практичне политике, а не континуитетом са неком пређашњом политичком структуром коју су они срушили, освојили и кооптирали у свој државни организам.
„Прецизније, у ствари, пре можемо да говоримо о римској провинцији Дарданији него о границама Дарданског краљевства. Дарданци се, иначе, сматрају, барем у време када их Римљани освајају, једном граном Илира и становништво које се налази на подручју додира између Илира и Трачана. То подручје, када је у питању римска провинција Дарданија, омеђено је Западном и Великом Моравом и реком Дрим на Косову, а на југу је обухватала подручје до Шар планине, док је главни град провинције било Скопље. Тако да је занимљив тај покушај да се данашњи појам Косова и Метохије веже за једну римску провинцију чији главни град се не налази на територији данашњег Косова и Метохије“, оцењује Пириватрић.
Погледајте шта све каже српски византолог Пириватрић:
Прочитајте ОВДЕ шта словачки министар одбране поручује Кијеву
Извор: Косово Онлајн