Подсетимо, део студената блокирао је у среду зграду Унивезитета у Нишу. Пре блокирања, одали су пошту настрадалима у Новом Саду. За сутра је најављено да ће се блокадама прикључити Филозофски факултет Универзитета у Нишу.
„Када се дешава све ово што се дешава у друштву, поруке подршке терају нас да будемо само још храбрији. Наше колеге су стекле утисак да могу да буду ту, да причају и буду део групе која има права да бира како жели да зиви у једној земљи“, рекла је студенткиња.
Студентска блокада је, како каже, јако велики корак, али да нико од студената није био свестан колико је то велика ствар коју раде, како у њиховој борби, тако и за студенте који се још нису охрабрили на тај корак.
Док студенти у више градова Србије застају у знак поштовања према жртвама трагедије у Новом Саду, а онда и протестују и блокирају своје факултете, тражећи да се одговорни за пад надстрешнице процесуирају, а учесници протеста ослободе, председник Србије Александар Вучић је из Швајцарске позвао младе да се „не свађају и туку око новца зарад рушења власти“.
„То је апсолутно апсурд. Трудимо се да се не обазиремо на те изјаве и ушли смо с тим да већ јесмо ‘страни плаћеници’. Битно да грађани знају да смо само студенти, деца ове земље, који желе да живе нормално. Ту не постоји цена, нас нико не може да плати“, навела је она.
Дуг је, каже, списак онога што студентима треба, а међу њима је потреба да се безбнедно крећу и слободно мисле.
„Питање је шта све треба овом друштву и шта можемо да учинимо сви као појединци. Свачије питање се своди на то – када је доста. Потреба да неко слободно мисли и креће се је неки основ“, истакла је она.
На коментаре попут зашто не учите, одговара можда због тога што што студенти морају да раде један или више послова да би могли да студирају.
Неки од нас већ раде, истиће Јеремић наводећи да студенти не чекају неку прилику, већ посао на конто знања.
А знање се урушава, сматра oна.
Студенти захтевају да се врати правда, институције јер је, како истиче, сада ситуација стварно понижавајућа.
Извор:Н1