Како пише Коссев, са друге стране, хвалио је Косово као „демократску државу“ која се „силом закона обрачунава са Србијом и „већ три и по године побеђује“. Хвали се и наводном заштитом права Срба, тврдећи да су они „слободнији“, те да тек сада „имамо праву интеграцију“. Он тврди да се у Бриселу више не говори о статусу Косова, већ о статусу Србије, као и да је „почашћен што је позван да да свој допринос“.
Након серије састанака са политичким званичницима у БиХ, Курти се обратио на проширеној сесији коју је у сарајевској Већници организовала Асоцијација независних интелектуалаца „Круг 99“.
„Србија у Бањској хтела да међусобно признање замени поделом територија“
Уз оптужбе бројне на рачун Србије, Аљбин Курти казао је да је Косово доживело „два терористичка напада“ за нешто више од годину дана – у Бањској 24. септембра прошле године, и пре недељу дана експлозијом на каналу Ибар-Лепенац.
Он тврди да на Балкану више нема „масе националиста која се претвара у гориво за ратну машинерију диктатора“, те да је „овај терористички напад на критичну инфраструктуру на Косову, где страда цивилно становништво, покушај да се национализам врати код грађана“.
„До сада су бацали ручне гранате по полицијским станицама, зградама општина, а ово је по први пут да су за мету имали цивилно становништво“.
Потом је присутнима изнео своје тумачење дешавања у Бањској.
„24. септембра 2023. године покушали су да де факто међусобно признавање између Косова и Србије на основу Основног споразума замене са поделом на терену“, казао је Курти.
У наставку свог говора казао је да га је косовски министар унутрашњих послова тог дана позвао у јутарњим сатима и саопштио му да је један полицајац убијен.
„Ја га питам да ли је то близу православног манастира у Бањској, он каже – да и изгледа да су ти терористи ушли и у манастир. Прва мисао коју сам имао тог тренутка је била – Сарајево, први март 1992. године, када је одјекнула вест да је православни српски поп убијен током свадбе. После смо сазнали да је само рањен, али нико није могао да заустави рат“, казао је Курти.
А док је наоружана група Срба улазила у манастир Бањска, група ходочасника је боравила у манастирском конаку.
„Србија у Бањској хтела религијски рат“
„Потпуно случајно у манастир је било око 40 цивилних људи, верника који су баш на тај дан дошли из Новог Сада“ казао је Курти.
То тумачи као покушај Београда да наводно сукобу да „религијски укус“.
„Ја имам убеђење да је Србија правила клопку, надајући се да ће наша полиција пуцати на манастир, повредити цивиле и да са сликом православног манастира из 14. века који изгледа као швајцарски сир са мецима Косовске полиције, иде по свету и да да религијски укус конфликту на Косову“, навео је Курти.
Потом је отишао корак даље, наводећи да је Србија у Бањској наводно „хтела и религијски рат, који се никада не завршава“.
Ипак, додаје да Косовска полиција „није насела на клопку“ и да се „седам полицајаца борило са више од 80 терориста“, док нису стигле специјалне јединице.
„Када су наши специјалци стигли тамо, они нису имали шансе. Почели су да беже по планинама и оставили су рањене другове и убијене другове јер су они ратни плаћеници. Ратним плаћеницима ако не пише у уговору колико новца добијају ако доведу тело друга или рањеног друга, они их неће узимати са собом. Није било речи о људима који верују у ишта друго осим у новац“, казао је Курти.
„Срби на Северу слободнији него пре, сада имамо праву интеграцију“
Нешто више од годину дана касније, односно данас, Курти каже да је Косовска полиција „најлегитимнија“, те да јој наводно Срби на Северу „пријављују када имају проблеме“.
„Ствари су се драстично промениле. Нема више стрепње и страха од разних криминалних група, паралелних структура, силеџија који тероришу народ без обзира на националну припадност“, казао је Курти и тиме зарадио још један аплауз.
Тврди да је Београд због тога „нервозан“, односно јер је „раније контролисао Север, а сада врши терористичке акције баш зато што нема контролу“.
„Терористи су немоћни, зато они тероришу. Сада су Срби на Косову слободнији него пре и сада имамо процес праве интеграције у институције система Косова“, казао је Курти, наводећи да је његов коментар поводом овог „позитивног прогреса:
„Док је Милошевић порастао на косовском миту, четири деценије касније Вучић пада на стварности Косова“.
„Они тероризмом, ми демократијом“
Он тврди и да на Косову више нема унутрашњих безбедносних претњи које не могу да се реше.
„Безбедносне проблеме изазване Србијом решавамо силом закона демократске државе. Они тероризмом, ми демократијом и већ три и по године стално побеђујемо“, казао је Курти и добио још један аплауз.
Срби са Косова ће пре постати европски грађани од грађана Србије
Осврнуо се и на тврдње званичног Београда да су права Срба на Косову угрожена. Курти одговара:
„Срби са Косова ће пре постати европски грађани него грађани Србије“.
Присутне је уверавао да се Косово брине о свим грађанима и, како каже, гарантује људска права и права мањина.
Потом се конкретно похвалио наводном заштитом права Срба, помињући то што је српски језик службени, те да и на његовом пасошу на ћирилици пише „Република Косово“, да је РТК2 на српском, заменик Омбудсмана Србин. Каже и да 17 одсто локалних одборника на Косову чине Срби и да је 11 одсто Срба међу полицијским кадетима у задње две године.
„Позитивна дискриминација, афирмативна акција – ја гарантујем као премијер да ће се ово поштовати свуда, све време“, казао је Курти, наводећи притом да није само премијер Албанаца.
Србија тражи моноетничку асоцијацију општина – не пристајемо на ту уцену
А говорећи о правима Срба, осврнуо се на Заједницу српских општина, односно, како каже, „идеју да неки људи не могу да живе као мањина“. То је за Куртија проблем.
Он то тумачи као уцену, а која је, додаје, за њега неприхватљива.
„Демократска република Косово каже не уцењивању Србије, него тражи нормализацију односа путем узајамности у међусобном признавању“, казао је Курти.
У Бриселу више не говоримо о статусу Косова, већ статусу Србије.
А ту се и дотакао дијалога Београда и Приштине. Каже да се више у Бриселу не говори о статусу Косова, јер је оно „демократска република, независна држава“.
„Ми тамо разговарамо о статусу Србије. Почашћен сам тиме јер сам позван да дам свој допринос. Данашње питање је какав је статус Србије за 21. век. Наши партнери покушавају да одреде статус Србије према статусу односа Србије са Косовом. Он је кључан за будући статус Србије“, казао је Курти.
Навео је да је сада време да Србија „проглашава независност од Косова, али и од БиХ, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније“, што је наишло на још један аплауз окупљених.
Још једном се пожалио на то да су односи између Косова и Србије абнормални јер, како каже, „Србија није нормална држава“:
„Кич држава“ – постојао дуо Ђинђић-Ћурувија, сада се прешло на Вучић-Митровић
Минимум који Курти очекује од Београда је да „поштује капитулацију Милошевића“.
„Али они не поштују, а то значи да они желе још једну капитулацију. Кажу да је Милошевић био велики лидер, али је направио пар грешака. Не признају капитулацију јер желе да се прикажу да су већи Милошевићи од самог Милошевића“, констатује Курти.
Курти види да Жељка Цвијановић и Милорад Додик „желе да се прикажу као већи Срби од Вучића и већи Руси од Путина. Као што Вучић жели да покаже да је већи Милошевић од Милошевића“.
Он је говорио и о култури и стању у медијима у Србији, наводећи чак да је она „најкич држава у Европи“.
„Србија је пре четврт века имала дуо Зоран Ђинђић-Славко Ћурувија, а сада је прешла на дуо Александар Вучић-Жељко Митровић. Србија је најкич држава у Европи и није чудно што су тамо на власти странке геноцида – СПС и СНС који наставља пут радикала“, још једна је порука која је задобила аплаузе присутних.
Извор: Н1