Када су се прве вести о паду Алепа појавиле, изгледало је као да су многи били затечени. У само четири дана, побуњеници окупљени око Хаџат Тахрир ал-Шама (HTS), уз подршку Турске, заузели су 18 села, војне базе и велике складиште оружја. Како су се владине снаге повлачиле, остајала су складишта пуна муниције, напуштени тенкови и возила која су сада у рукама побуњеника.
„НАПУСТИЛИ СУ НАС“
Један од војника сиријске армије, који је преживео нападе, а затим се повукао у правцу Хомса, изјавио је:
„Осећали смо се као да нас је команда оставила на цедилу. Без горива за тенкове, без јасних наређења и без подршке из ваздуха. Како смо могли да се бранимо?“
Овај осећај напуштености није био изолован случај. Више извора са терена потврдило је да су високи официри напустили положаје пре борби, остављајући обичне војнике да сами издрже напад.
ТУРСКИ ФАКТОР
Главну улогу у овом "блицкригу" играла је Турска. Побуњеници су били изузетно добро опремљени – од модерних дронова, преко тенкова, до артиљерије. „Ово више нису само групе са пикаповима и застарелим оружјем,“ наводи аналитичар Александар Грушињин. „Ово је била добро организована и снажна офанзива која више личи на редовну армију, а мање на побуњенике.“
Присуство плаћеника из Централне Азије, Авганистана и других делова света додатно је оснажило офанзиву. Видео снимци показују борце из Таџикистана, Узбекистана, па чак и из Кине, који су се борили раме уз раме са HTS јединицама.
ЕКОНОМСКА КРИЗА – НЕВИДЉИВИ НЕПРИЈАТЕЉ
Сиријска армија је већ дуже време ослабљена дубоком економском кризом. Просечна плата војника износи око 30 долара месечно, што је довело до масовне корупције. Према изјавама извора из Дамаска, официри су продавали резервне делове и гориво на црном тржишту, док су војници плаћали мито да би избегли службу на фронту.
„Људи не могу да прехране породице са овим платама. Зато многи одлазе, чак и из елитних јединица,“ рекао је један бивши официр, сада пребег у Либану.
„ОВО ЈЕ ПОРУКА РУСИЈИ“
Неки аналитичари сматрају да је колапс сиријске војске делимично последица смањеног ангажмана Русије у Сирији. Са великим бројем руских снага преусмерених у Украјину, подршка сиријским савезницима је драстично опала.
„Ово није само удар на Асадов режим, ово је и удар на руску геополитичку позицију у региону,“ сматра политиколог Михаил Чепурин. „Турска показује да је сада главни играч на терену.“
ГРАЂАНИ У СТРАХУ
Док побуњеници славе победу у Алепу, становници града се плаше нових одмазди. Према локалним изворима, стотине породица покушавају да побегну у правцу Дамаска и Хомса. Курдске снаге, које контролишу североисточне делове града, такође су под великим притиском, јер су побуњеници већ започели нападе на њихове позиције.
ШТА ДАЉЕ?
Са Алепом у рукама побуњеника, следећа станица би могла бити Хомс. Ако падне овај град, Асадов режим ће бити сведен на контролу Дамаска и малог дела територије.
У овом тренутку, судбина Сирије зависи од неколико кључних фактора: да ли ће Русија повећати своју војну подршку, да ли ће Иран појачати ангажман својих милиција и како ће Турска искористити свој геополитички успех.
Једно је сигурно – сиријски рат улази у нову, још неизвеснију фазу.
Извор: Правда.рс
НАЦИОНАЛНИ МАРШЕВИ У ДАМАСКУ: Подршка председнику и војсци (ВИДЕО)
Извор: Правда.рс