„Поздрављам посвећеност страна у проналажењу одрживог решења за заједнице погођене недавном уредбом ЦБК-а. Данашњи састанак у оквиру дијалога био је важан први корак, али многа политичка питања остају без одговора“, рекао је Лајчак.
Управо због тога сматра да ће "бити потребни додатни састанци".
Делегације Београда и Приштине окупиле су се данас у Бриселу на позив Европске уније са циљем да разговарају о решавању најновије кризе на Косову, која је настала након усвајања уредбе Централне банке Косова, којом је динар се уклања из платног система.
Београд је представљао директор Канцеларије за Косово и Метохију, заједно са челницима Министарства финансија, као и Поштанске штедионице, једине банке чије експозитуре још раде на Косову.
С друге стране, уместо главног преговарача Косова, који је одбио да разговара о динару у Бриселу, наводећи да је то тема која „није за дијалог”, Приштину је у Бриселу представљала делегација Централне банке Косова.
Обе делегације су најпре одржале билатералне састанке са представником Европске уније Мирославом Лајчаком, а потом је уследио трилатерални састанак.
Српска страна критиковала је Бишљимија управо због одбијања да дође у Брисел, док је Петковић чак рекао да су се он и Лајчак данас сагласили да је тема о којој је разговарано политичко питање, јер има политичке последице.
Петковић је, након састанка, истовремено рекао да је останак и наставак пословања Поштанске штедионице део решења динарског проблема.
С друге стране, Централна банка Косова саопштила је данас да су у Бриселу представили техничка решења за пренос средстава путем банкарских канала како би она била депонована на рачуне корисника у еврима, без икаквих промена у важећем законском оквиру.
С друге стране, они су рекли да „уставна и законска овлашћења ЦБК и Уредба коју је ЦБК наметнула нису доведени у питање нити оспорени од стране ЕУ“, али да је изражена забринутост у вези са потенцијалним утицајем на Србе.
Прочитајте ОВДЕ шта је Захарова поручила Вашингтону
Извор: КосСев.инфо