Указује се да су посматрачи уочили честе гужве и процедуралне недоследности на дан избора, наглашавајући потребу за адекватном обуком. Уочени су и случајеви озбиљних неправилности, укључујући куповину гласова и убацивање гласачких листића у гласачке кутије. Додаје се да су мјере за обезбјеђивање тајности гласања биле недовољне, што је у супротности са претходним препорукама ОДИХР-а.
Посматрачи су приметили и бројне примере групног гласања, случајеве недозвољеног утицаја и неовлашћеног праћења бирача, као и фотографисања гласачких листића.
„Пребројавање гласова на бирачким местима и табеларни приказ резултата су генерално били ефикасни, али су процедуралне заштитне мере недоследно примењене“, наводи се у извештају ОДИХР-а.
Као допринос транспарентности, прелиминарни резултати гласања су брзо објављени на интернету, у складу са ранијим препорукама ОДИХР-а.
Подсећа се да је опозиција дан после избора указала на велики број неправилности, укључујући притиске на бираче, куповину гласова, као и организовано довођење бирача, организовање свакодневних протеста у Београду.
„Протести су углавном били мирни, али је 24. децембра дошло до насилних инцидената који су довели до хапшења неколико демонстраната. Локална изборна комисија примила је 360, а републичка 36 притужби на процедуру и резултате гласања, углавном са захтевом за поништавање гласања. Већина тих притужби је одбачена. Због процедуралних неправилности, избори су поновљени на 43 бирачка места 30. децембра и 2. јануара 2024. Коначни резултати избора објављени су 12. јануара, а парламент је конституисан 6. фебруара. Одзив бирача био је 58,69 одсто“, подсетио је ОДИХР.
„Уколико се поново конституише, међуагенцијска радна група за координацију и праћење спровођења препорука за унапређење изборног процеса требало би да делује потпуно транспарентно, уз укључивање релевантних актера, попут цивилног друштва“, наводи се у Извештају ОДИХР-а на изборима у Србији 2023, пише Н1..
Додаје се да, како је раније препоручено, треба обезбедити доследну примену процедура на дан избора и унапредити професионалне капацитете изборне администрације, размотрити стандардизовану обавезну обуку за све чланове локалне изборне комисије и бирачких одбора, потенцијалне чланове, укључујући проширени састав ових тела.
„У циљу ефикаснијег остваривања бирачког права, Републичка изборна комисија треба да изради и спроведе благовремен, свеобухватан и циљан програм едукације бирача, укључујући права бирача, спречавање групног гласања и важност тајности гласања. Детаљне информације бирача и едукативни материјали треба да буду доступни у различитим доступним форматима“, истиче ОДИХР у препорукама у извештају.
Такође се наводи да забринутост око тачности бирачких спискова треба узети у обзир и радити на повећању поверења јавности, као и да треба ревидирати законе, прописе и праксу како би се омогућио приступ подацима о регистрацији бирача и олакшала имплементација смислена ревизија јединственог бирачког списка, уз учешће релевантних актера, укључујући политичке партије и цивилно друштво, у складу са стандардима заштите података.
„Закон треба да обезбеди јасну разлику између званичних функција и предизборних активности носилаца функција. Власти треба да предузму мере за спречавање злоупотребе положаја и државних ресурса, а свако кршење треба проактивно решавати кроз сразмерне и одвраћајуће санкције“, наводи се у препорукама ОДИХР-а, преноси Н1.
Истиче се да „власти треба да спрече застрашивање и притиске на бираче, међу којима су и запослени у јавним и државним институцијама, као и у предузећима и да треба ојачати механизме праћења”.
У извештају ОДИХР се наводи и да је Вучић доминирао кампањом, а препоручује се цео сет мера које би актуелне власти требале да усвоје, а тичу се медија, бирачких спискова, те организације кампања и избора уопште.
Прочитајте ОВДЕ шта је Дачић поручио Западу
Извор: Н1 / Правда.рс