"Укидање платног промета значи проблем свих Срба на простору КиМ. Угрожени су сви који имају било каква примања из Републике Србије", рекао је Елек на конференцији за новнаре.
Он је казао да ће најдиректније бити угрожено око 100.000 Срба који живе на Косову.
"Укидање платног промета значи стављање Срба у неповољан положај и то је увод у тотални егзодус Срба са Косова и Метохије, то су унапред знали" рекао је Елек.
Додао је да су имали састанак са свима из међународне заједнице и да су опомињали да је ово припрема за егзодус Срба.
"Објаснили смо америчком амбасадору да је ова одлука неприхватљива, а било је разговора и о неоправданом хапшењу наших суграђана, упадима у институције и наишли смо на разумевање амбасадора Ховенијера, а видели сте и сами реакцију Стејт департмента", рекао је он.
Потпредседник Српске листе Драгиша Миловић казао је да званичници из Приштине говоре да је Косово "најдемократичнија земља у региону".
"А ми Срби сваког дана живимо под политичким и полицијским притиском .Наши грађани се осећају као грађани другог реда. Са Ховенијером смо разговарали о повратку Срба јер од 1999. године нема говора о повратку Срба и последњи једнострани потези доводе до тога да нам одлази и преостали део Срба. Све указује на етничко чишћење, јер се са свим потезима онемогућава нормалан живот нашим суграђанима. Упад са дугим цевима у проторије привремених органа јасно говори да српски народ нема перспективе и да све наводи да се селе", рекао је он.
Додао је да су о свим проблемима, тешкоћама и страховима грађана известили и шефицу Унмика Каролину Зијаде као и амбасадора ЕУ Томаша Суниога.
"Сви су сагласни да до решења мора да се дође кроз дијалог. Јутрошњи напад на пошту у Угљару нас наводи да се упитамо како да се не упада у општину Лепосавић, јер се тамо сада неки дрогирају, постоји сумња да је то кокаин да се тамо опијају и коцкају и нема упада полиције иако се зна шта се тамо ради. Сви са којима смо разговарали кажу да жале опстанак српског народа на терену али од њих желимо конкретне резултате и потезе. Укидање динара је још један прогон који води до обесмишљавања ЗСО, јер се већ десет година потписан документ који је потписала и ЕУ не спроводи, па неко користи празан ход да што више обесмисли ЗСО. Надам се до тога неће доћи", рекао је Миловић.
Истакао је да су све те последице део Куртијеве политике.
"Позивамо и председника Вучића да одбрани право на опстанак и да у разговору са међународном заједницом учини све да се спречи страдање Срба. Поздрављамо позив за одржавање хитне седнице СБ где треба свету отворити очи и да се види шта се догађа Србима на КиМ", истакао је Миловић.
Одговарајући на питања новинара, Елек је рекао да док је СЛ била део Скупштине Косова да је више од 200 амандмана које је предложила било одбијено за време власти Аљбина Куртија и да то довољно показује колико се ради на правима Срба.
Извор: Косово онлајн