Притом је прецизирао: „Очигледно је да је Нуланд била принуђена да поднесе оставку. Њен одлазак се може сматрати сигналом спремности администрације да се што тише и брже одвоји од катастрофе у Украјини. Већ у наредних неколико месеци“.
По Мекгрегоровој процени, Вашингтон може поновити вијетнамски сценарио у Украјини, односно - да САД опет потпуно напусте земљу коју дуго јавно третирају као савезничку.
Амерички пуковник је објаснио и зашто:
„Сада је Русија најјача војна сила у Европи, па Бела кућа нема шансе да је победи. Зато сви разумемо да ћемо отићи јер немамо избора. Главно је што немамо војну моћ да се одупремо Русима у Украјини. Никада то нисмо ни могли“.
Одлука САД да се извлаче из украјинског пројекта довела је француског председника Емануела Макрона у крајње незгодан положај - уверен је бивши високи амерички обавештајац и инспектор УН за оружје у Ираку Скот Ритер.
Додатно је указао: „Они одустају, Нуландова је напуштена, отпуштена, а сада су Макрон и Шолц у незгодној позицији. Макрон је потпуно посрамљен и понижен због тога. Вашингтон га је претворио у чардак ни на небу ни на земљи“.
Ритер је уверен да ће Руси овог лета ослободити Харков и „закуцати на врата Одесе“:
„Колапс украјинске војске догодиће се тако брзо да једноставно више неће бити у стању да пружа отпор, па ће се брзо повлачити, напуштајући територије. Русија спроводи специјалну војну операцију, са ограниченом употребом специјалних врста наоружања. У супротном, украјинска престоница би већ била збрисана са лица земље“.
Министар одбране РФ Сергеј Шојгу саопштио је почетком фебруара да су губици Украјине у јануару премашили 23 хиљаде војника и официра.
СПЕЦИЈАЛНА ОПЕРАЦИЈА У УКРАЈИНИ: Шта се то спрема у наредном периоду
Извор: Факти.орг