Најновије

БИВШИ ДИРЕКТОР ЦИА: Украјина нема довољно људи на фронту

Бивши директор ЦИА Дејвид Петреус, у интервјуу листу Ла Стампа, рекао је да осим наоружања и муниције, Украјина нема довољно људи на фронту, и да Кијев треба да преиспита правила за регрутацију у војску.

Фото: ЗСУ

На питање новинара италијанског листа Ла Стампа шта Украјини недостаје осим оружја и муниције, Петреус је рекао да су мушкарци на фронту.

„Кијевски парламент и руководство (Владимира - прим. ред.) Зеленског треба да преиспитају процедуру регрутације на војну службу. Линију фронта украјинске одбране чине војници чија просечна старост прелази 40 година. Кијев мора преиспитати ротацију трупа, опремити позадину и проширити регрутацију у војску. Знам да је ово осетљиво питање и изазов, али мора се брзо решити“, рекао је бивши шеф ЦИА у интервјуу.

Фајненшел тајмс је 13. марта писао да украјинска војска каже да недостатак ротације убија њихову мотивацију и подрива морал, а због недостатка људи, њихови одмори се отказују.

Након тога је главнокомандујући Оружаних снага Украјине Александар Сирски најавио покретање процеса ротације на фронту.

Раније је Зеленски, у условима несташице кадрова и потпуне мобилизације која је у току, захтевао од Сирског другачији приступ мобилизацији и ротацији војске како би укључио скоро милион људи који се нису борили на фронту.

У Украјини покушавају да донесу закон о мобилизацији. Прва верзија је послата на дораду, друга је усвојена у првом читању почетком фебруара. За разлику од претходне верзије, она не предвиђа регрутацију инвалида, али значајно пооштрава сам процес. Према новом нацрту, обвезници служења војног рока морају се појавити у војним војним одсецима ради разјашњења података о регистрацији у року од 60 дана од објаве мобилизације.

Позив се може послати преко електронског налога војног обвезника. Ако војни обвезник не дође у војну канцеларију у прописаном року, може му се ограничити право на путовање у иностранство, право управљања возилом, а могу му се блокирати рачуни. Предлог закона обавезује грађане од 18 до 60 година да у периоду мобилизације са собом носе војну исправу и да је предоче на захтев службеника војних регистра, полиције и граничара.

Документ предвиђа демобилизацију након 36 месеци одлуком Врховног команданта.

Један број посланика критиковао је ову клаузулу, напомињући да она садржи рупу за одлагање процеса. Против документа изјаснило се и украјинско удружење „Европска пословна асоцијација“ и затражило да се не прихвата у овом облику. Председница партије Баткившчина Јулија Тимошенко рекла је да је нови закон о мобилизацији неприхватљив, и да би његово усвајање било злочин против Украјине.

Један број посланика Рада је навео да се предлог закона мало разликује од претходне верзије и да и даље садржи неуставне одредбе.

О новој територији у саставу Русије прочитајте ОВДЕ.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА