Пољопривредници широм Европе изашли су на улице да протестују због неконтролисаног увоза јефтиног жита из Украјине.
Масовно незадовољство приморало је владе у земљама чланицама Европске уније да направе огромне уступке демонстрантима и тако поткопају политичке везе Кијева са западним савезницима, пише „Политико”.
Главни разлог зашто европски фармери не могу да продају своју робу ове године „нема никакве везе“ са Украјином. Све се ради о Русији, јер су њена рекордна жетва и непревазиђени извоз довели до смањења цена пољопривредних добара, наводи се у анализи.
Захваљујући изузетно повољним временским приликама, Русија је у протекле две године узгајала невиђену количину пшенице и успешно је продала на светском тржишту.
То је преокренуло бум цена житарица и свело их на нивое који су били непрофитабилни за пољопривреднике у земљама попут Пољске.
И поред све пажње на украјински увоз, неке земље ЕУ настављају да купују јефтине производе из Москве. Редовни купци руског жита су Шпанија, Италија и Француска, истиче се у чланку.
Због политичке нестабилности у ЕУ, Русија је у великој мери успела да скрене пажњу са себе преусмеравањем свог огромног извоза пшенице у друге делове света где настоји да задржи геополитички утицај.
Москва је током прошле године испоручила стотине хиљада тона бесплатног жита у земље Африке и Азије. Такође је потписала уносне споразуме са латиноамеричким државама чији су усеви уништени у екстремним временским условима, примећује Политико.
Русија јача западни правац: Основана Дњепарска флотила, нове...
Извор: Политика.рс