Грушко у је у интервјуу за Комсомолску правду рекао да ће се ризици од ескалације украјинског сукоба значајно повећати ако земље НАТО-а „покушају отворено да уђу у Украјину појединачно или као део коалиције”. Раније је Макрон рекао да се ЕУ сагласила да створи „девету коалицију за дубоке ударе” снабдевајући Украјину ракетама средњег и дугог домета. Он је такође рекао да ће Француска учинити све да спречи Русију да „победи у овом рату”.
Према његовим речима, лидери западних земаља су разговарали о могућности слања трупа у Украјину. Макрон је рекао да консензус још није постигнут, „али се ништа не може искључити”. Током састанка са опозиционим лидерима почетком марта, Макрон је поновио да Француска „нема граница и црвених линија” по питању помоћи Украјини.
Његове речи оштро су критиковали бројни НАТО партнери, укључујући Немачку, као и политичке снаге у Француској. Лидери свих политичких партија оптужили су Макрона за увлачење Париза у сукоб, за неозбиљност, а такође су му замерили што се о овим питањима није консултовао са парламентом.
Немачки канцелар Олаф Шолц и министар одбране Борис Писторијус рекли су да Берлин неће слати своје трупе у Украјину, а Шолц је нагласио да земље НАТО-а у целини то неће учинити. Он је поновио и да не планира да шаље крстареће ракете дугог домета Таурус у Украјину, преноси Танјуг.
Прочитајте ОВДЕ о могућем рату на Тајвану
Извор: Танјуг