По његовим речима, Европска унија и НАТО треба да имају исти приступ према "аутократском режиму" у Србији као и према Русији због сукоба у Украјини – НАТО је одговорио РФ тако што је примио Финску и Шведску у чланство, а ЕУ тако што је Украјини, Молдавији и Грузији дала статус земље кандидата.
"Безбедносним претњама Западном Балкану, које долазе из Србије, треба приступити на исти начин, односно давањем 'Косову' статус земље кандидата за чланство у ЕУ и чланство у Савет Европе", рекао је Курти а пренео Радио Слободна Европа.
Алудирајући на повећане тензије између Приштине и Београда од краја 2022, када су припадници српске заједнице на северу КиМ напустили тамошње институције, навео је и да је Србија од тад четири пута подизала борбену готовост у близини границе с "Косовом", "финансирала терористе", те "ширила лажи како би оправдала агресивне поступке према 'Косову' и региону".
Курти је уједно оптужио Србију да блокира евроатлантски пут "Косова".
"Недостатак напретка у чланству 'Косова' у ЕУ и Савету Европе није везан за недостатак демократије и јаке заштите мањинских права и људских права већ за понашање ауторитарног режима јер Србија није заинтересована за НАТО или чланство у ЕУ. Настоји да блокира напредак целог региона, спутавајући цео регион", рекао је Курти.
Додао је и да се европске и атлантске интеграције "Косова" не могу спровести без подршке међународних пријатеља.
Прочитајте ОВДЕ о статистикама које је објавио Ђилас
Извор: РТ Балкан