Према његовим речима, британски војници су присутни у Украјини и званично је потврђено присуство специјалних снага, инструктора који су, на пример, обучавали украјинске војне лекаре.
„Знамо да ови инструктори, поред тога, обучавају снаге за специјалне операције и читав низ других јединица. Такође, сасвим је јасно да лансирање далекометних ракета ‘сторм шедоу’ обавезно захтевају учешће стручњака, а у тој улози се могу наћи само Британци, јер је то веома сложена техника и немогуће је замислити да њоме могу да управљају украјински војници. Или треба да прођу веома дугу специјалну припрему, што је нереално“, истакао је амбасадор.
Келин је додао да се зато прецизно може рећи да је Лондон дубоко увучен у сукоб у Украјини, чак и дубље, него остале чланице НАТО.
Говорећи о перспективи масовног слања британских снага у Украјину, руски амбасадор је изјавио да не види могућност реализације оваквог сценарија.
„Што се тиче распоређивања снага широког формата, званичници су више пута поновили да таквих планова нема. Генерално, овакви планови који можда нису извесни или их измишљају новинари – да Лондон намерава да распореди дивизију или корпус у Украјини – неће добити консензус НАТО-а у целини“, рекао је Келин.
Келин је приметио да овакве несугласице не изазивају чуђење и истакао да Европа почиње да тражи начин кориговања своје политике, коју је назвао погрешном.
„Лидери неких земаља покушавају да повремено буду милитантнији од других. Пре неког времена тиме се одликовао бивши премијер Велике Британије Борис Џонсон, а сада је ту улогу преузео француски председник Емануел Макрон“, оценио је амбасадор.
Подсетимо, француски председник Емануел Макрон је недавно рекао да западни лидери нису искључили могућност слања војника у Украјину.
АМЕРИКА У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Бајдена више не спасава ни велики телесуфлер са великим словима
Извор: Спутникпортал.рс