Најновије

ШОКАНТНЕ ТВРДЊЕ НЕМАЧКОГ ЕКСПЕРТА: Немци немају појма шта се дешава и да ј рат у току

Александар Рар је говорио о месту Русије у новом политичком програму Немачке, ризицима да Немци буду увучени у украјински сукоб.

Соловјов: Јуче се десио важан догађај, колико ја разумем, де факто је формирана нова влада, нова коалиција. У исто време, као што сте предвидели, мало је доброг за Русију.
Рар: Почнимо са лошим вестима. Лично сам очекивао да ће нови програм немачке владе више рећи о спољним изазовима са којима се Европа и Немци суочавају. Веровао сам да одбрамбена и безбедносна политика неће бити последња у овом програму, па тек у неколико фраза.

То указује да немачка влада није заинтересована за спољну политику. Верују да их Американци штите, да је у Европи у принципу све у реду и да ће се изборити са изазовима. И зато су се више фокусирали на решавање унутрашњих политичких проблема, повећаће социјална давања, све ће се учинити да се Немачка спасе од загађења животне средине и тако даље.

Што се тиче спољнополитичког дела, занимљиво је шта се пише о Русији. Више се пише о Америци, да Немачка остаје дете Американаца, да ће се учинити све да се Европа консолидује. Што се тиче Русије, прилично је оштро речено да ће се Немачка залагати за територијални интегритет Украјине, да се неће сложити са украјинским губитком Крима и Донбаса и да ће чврсто водити дијалог о грађанским вредностима и либералним вредностима са Русијом.

Истовремено, у овом документу се, хвала Богу, појавила таква рутинска фраза да смо спремни за конструктиван дијалог са Русијом, укључујући и питања енергетике, климе, значења, па чак и здравствене заштите.
Соловјов: Али у исто време Министарство спољних послова води госпођа за коју је, љубазно речено, тешко посумњати да има било какве симпатије према Русији. Не замишљам баш њен могући дијалог са Сергејем Викторовичем Лавровом. Односно, улазимо у сцену не чак ни леденог доба, већ коначне апсолутне нулте температуре?

Рар: Упали смо у некакву замку у Немачкој, ово је моје мишљење, Немачка на то гледа другачије, немамо ниједну особу у целој влади која има спољнополитичко искуство.

Хајко Мас одлази, можда ће остати министар одбране, али то ће бити мала корист за Немачку. Веома је критикован, веома је слаб министар. Канцелар Олаф једноставно нема искуства у спољној политици.

Он још није дао никакве изјаве о спољној политици осим што је Лукашенка назвао „лошим диктатором“. Па, он је био задужен за финансије на међународној сцени, али то није било довољно. А госпођа Бербок је студирала, по мом мишљењу, 2 године у Лондону, била је у Америци пар пута, мислим, на одмору је отишла у Француску, Италију, али, рецимо, Русију, Кину, Турску – све ове земље са који, у принципу, треба да разговарају у новом мултиполарном свету, она једноставно не зна. Мислим да ни њени саветници не знају.
А Влада је одлучила да половину министарских места попунимо женама. Испада да су мушкарци више тешкаши од жена, све док, у сваком случају, не могу да уђу у владу, јер 50 одсто места у влади морају добити жене. Али такву владу ћемо сада имати: специјалисте за климатске промене, да, негде за социјална питања, али не видим тамо јаке економисте или јаке спољнополитичке личности. Ово је опасно јер се Немачка суочава са огромним изазовима.

А наивно је мислити да нема реалности… Разговарам са руским колегама. Ми смо реалисти, разумемо да се свет убрзано мења, свесни смо изазова са којима се суочавамо. Осећај у немачким дискусијама је да је све у реду око Европе, Европа је, уз подршку Америке, и даље веома јака.

И што је најважније, Европа више није политички, а не економски континент, већ је пре свега под утицајем либералних вредности које треба усађивати свима осталима: Турцима, Русима, Кинезима, јер је добро, поштено је, биће то добар универзални свет. Мислим да гђа Бербоцк чврсто верује у ово.

Соловјов: Како она може да врши притисак на нас?

Рар: Када разговарам са Немцима, питам: „Какве могућности Немачка има да изврши притисак на Русе, на Турке, на Кинезе?“ Одговор је: „Али ми имамо најјачу економију. Имамо консензус у Европској унији и, ако треба, иза себе имамо Американце. Ово је наше оружје. Плус морал и вредности.”
Соловјов: Морал и вредности – не морате чак ни да изговарате ове речи. У односима са Русима, ако се крене разговор о моралу и вредностима, разговор ће се врло брзо завршити. Колико ја разумем, генерално у Немачкој су, очигледно, почели да заборављају трагичну историју односа, а нова влада више не доживљава никакву рефлексију на ову тему, односно сматрају себе морално у праву. Управо сте говорили о овоме, о променама које се дешавају у овом слоју политичара. Али да ли ће покушати да закопају Северни ток 2, или новац ипак игра неку улогу?

Рар: Не новац, али мислим обећања која је нова влада дала у вези са старом владом. Немогуће је, дошавши на власт, проћи поред главних инфраструктурних пројеката претходне власти, једноставно је закопати у земљу, уништити и онда некоме, истим немачким компанијама, не само руским, платити велику одштету за то, да ће овај пројекат бити сахрањен.

Биће, само ће бити тешко одмах брзо сертификовати Северни ток 2, чак ни због Немачке, мислим да су Немци спремни, спремни су „зелени“. Сви разумеју да је гас потребан, посебно у хладној зими, он овде не долази довољно. Не постоји, треба га купити преко цеви Северни ток 2. Молим вас, све ово можемо да урадимо да решимо многе проблеме.

Али има Пољака, има Балта, има Британаца, иначе, који се мешају у политику, Американци, комисије, они ће и даље да стављају клипове у точкове.
Соловјов: Ево интересантне информације из САД да Бајден жели да уклони санкције Северном току 2 због амандмана на војни буџет.

Рар: Мало ко овде говори о томе, али у овом закону који Конгрес жели да прогура или натера Бајдена на повећање у односу на Немачку пише да су за енергетску безбедност Европе задужени Американци. Шта је ово? Јесмо ли вазали, Европљани?

Соловјов: Одговор: да. Нажалост, на својој територији имате де факто окупационе трупе, оне су ту од 1945. године.

Рар: Прво, да, разговарао сам и са многим Немцима овде, који ме чак боље познају овде у Немачкој у Бундестагу, који кажу да, с једне стране, грде Русију што сада премешта своје трупе на границу са Украјином, али у исто време, наравно, такође није искључено да се у Украјини нешто спрема, нешто веома лоше. Дакле, може доћи до провокација. Оно што ме брине је то што Британци, Чеси и још неке земље шаљу војнике са оружјем на пољско-белоруску границу. Са ким хоће да се боре тамо? Против избеглица које каменују пољске граничаре, или ће тамо нешто друго урадити? То ме брине, а европска заједница би требало да брине о овоме, јер ће се овај сукоб десити веома брзо, докле год трупе буду тамо…

Соловјов: Да, то ће се развити у европски рат.

Рахр: То ће се развити у европски рат. Зашто су ове исте енглеске и чешке трупе у Украјини, не знам, можда ће се сутра појавити румунске, па ће тамо стати неко из Естоније са заставом – све ово може да стане, могу да се преселе тамо, у Украјину, јер створен је преседан да је то нека врста интра-НАТО, унутаревропске солидарности. Штавише, Британци су напустили Европску унију, шта раде у европској безбедносној политици? И нико их не поставља на њихово место, нико.

АМЕРИКА У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Бајдена више не спасава ни велики телесуфлер са великим словима

Извор: Вебтрибуне.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА